DeFi Pulse ve Dappradar Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Son dönemin en popüler sektörlerinden birisi olan DeFi, aynı zamanda son derece değişken bir yapıya sahip. Bu sektöre ait verileri kullanıcıların sürekli takip etmesi gerekir. Takip işlemi ise iki farklı kanaldan yapılabilir.

  Bunlardan birincisi DeFi Pulse ve diğer ise Dappradar platformları olarak bilinir. Bunların nasıl çalıştığını ve nasıl bir amaçla kullanıldıklarını açıklamadan önce konunun daha iyi anlaşılması için gelin DeFi’nin ne olduğuna kısaca bir göz atalım.

  DeFi Nedir? 

  DeFi, merkeziyetsiz finansal işlemler anlamına gelir. Blockchain üzerinden erişilebilen farklı finansal uygulamalar ile var olan büyük bir ekosistemdir. Birden farklı finansal işlemi kripto dünyasında gerçekleştirebilmemiz için açık kaynaklı yazılımları sunan ortamdır.

  DeFi, P2P gibi şeffaf ve güveni biraz daha düşük olan protokoller yerine Dapp’lar üzerinden güvenli bir çevrede finansal işlem yapılabilen bir sektördür. Ethereum desteği üzerinden de akıllı sözleşmeleri devreye sokan bir akıllı kontrat protokolüdür aynı zamanda. 

  DeFi Sektörünün Amacı Nedir?

  Aslında DeFi adı verdiğimiz protokolün 3 temel amacı var. Stablecoin ihracına izin vermek, coin borcu alabilmeyi mümkün kılmak ve Staking ile pasif gelir sunmak. Bunları biraz açacak olursak DeFi coinleri ile bir stablecoin yaratmak için gereken tüm uygulamalar alınabilir. DeFi altcoinlerine sahip bir kullanıcı, bankalardan kredi alamayan bir insana coin kredisi verebilir, bunu faiz ödemesi ise geri ister. Burada faiz kazancı elde eder. DeFi altcoinlerine sahip kişi bunları cüzdanında tutar ve belirli vadede harcamazsa, pasif olmasına rağmen coin kazanır. DeFi’yi öğrendiğimize göre şimdi DeFi Pulse ve Dappradar’ı çok daha iyi kavrayacağız.

  DeFi Pulse Nedir? Neyi Amaçlar?

  DeFi Pulse, farklı DeFi protokollerinin sıralamalarını ve son analiz sonuçlarını bulabileceğimiz bir web adresidir. Daha net bir ifade ile DeFi protokolleri için bir takip sitesidir. İnternetten rahatlıkla erişim sağlanabilen bir veri kaynağıdır.

  DeFi Pulse Nasıl Çalışır?

  DeFi Pulse sıralamasını ise DeFi uygulamalarının akıllı sözleşmelere kilitlenmiş olan toplam rakamsal değerlerini analiz ederek çalışır. Ardından DeFi protokolleri içinde en başarılı olanların yer aldığı DeFi List’i bize sunar. Burada DeFi altcoinleri ve merkeziyetsiz finansal işlem yapan DeFi ekosistem platformlarını listede görürüz. Üst sıralarda olanlar ise en iyi performansı gösterenlerdir. Bu açıdan DeFi Pulse doğru bir tercihi yapmak için belirli verileri bize sunuyor.

  DappRadar Nedir? İşlevi Nedir?

  DappRadar, aynen DeFi Pulse gibi bize yararlı verileri sunan diğer bir adrestir. DeFi hakkında en kaliteli verilere ulaşmamız için bize yardımcı olan bir platformdur. Dünyanın en büyük dApp dağıtımı hattı olarak bilinir. Analistler, gazeteciler, belirli araştırmacılar piyasa verilerine rahatlıkla ulaşabileceği bir haber kaynağıdır aynı zamanda.  

  DappRadar Nasıl Çalışır?

  DappRadar bize DeFi ekosisteminde yer aşan uygulamaların ve altcoinlerinin günlük hacim verilerini analiz ederek çalışır. Tek ekranda günlük hacim, pazar etkinliği, fiyat hareketi gibi ölçütleri görebilirsiniz. Bir varlık ve pazar hakkındaki tüm Dapp verilerini filtreden geçirir, sahte olan ve yararsız olanları eler. Bu kapsamda DeFi ekosistemine dair işe yarayabilir sonuçları önümüze verir.

  Aynı işlemleri diğer sistemler içinde yapar. DappRadar’dan Ethereum, TRON ve Eos blok zincirlerinin günlük hacimlerini ve diğer parametrelerini inceleyebilirsiniz. Bu takip sistemi içinde aklınızda yer alan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

  DappRadar, kendi için aktif bir blog oluşturmuş ve tüm medyayı ekosistemine dahil etmiştir. DappRadar içinden kipto para dünyasına ait birçok önemli habere erişmek mümkündür. Bunların yanında sektör raporlarını, trend haberleri, kripto para yatırım eğitimi veren yerleri, yarışmaları DappRadar içinden takip edebilirsiniz. 

  Defi Pulse ve DappRadar Nasıl Kullanılır?

  Defi Pulse, DappRadar kullanmak için internet üzerinden bu adreslere ulaşmak ve platform içi komutlardan yararlanarak dilediğinize ulaşmak yeterlidir. Web adresleri şunlar:

  Ana sayfalarına baktığınızda hemen size günlük DeFi işleyişini sunan grafikleri görürsünüz. Bu sayfada yer alan ve pazar hisse metriklerini ifade eden alanlarda ise yine farklı pazarların isimleri ile başlıklandırılan sekmelere tıklayarak girebilirsiniz. Haberler sekmesinden veya eğitim sekmesinden farklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Anlaşılır ve kullanışlı tasarımları bulunduğundan kavramak çok sürmez.

  Sonuç

  DappRadar ve Defi Pulse, DeFi ekosisteminde yer alan platformlar hakkında önemli verileri sunan iki önemli kaynaktır. Listelemelerden, kripto performanslarına ve hacimlere yönelik farklı verileri sunarlar. DappRadar, DeFi Pulse’den farklı olarak aynı zamanda diğer ağlar hakkındaki haberlere de erişmemizi sağlar. Sıkı bir takip ile yatırım yönünde akıllı karar almak için bu adreslerden ilham alınabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle