Kripto Para

Tesla BTC satmadı, 3. çeyrek net geliri arttı!

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında daha yakından tanımaya başladığı elektrikli otomobil üreticisi Tesla şirketi, 2021 yılı 3. çeyrek raporlarını paylaştı. Beklentilerin üzerinde net gelir açıklayan Tesla, üçüncü çeyrekte Bitcoin (BTC) satmadı.

  Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın ve özel havacılık ve uzay şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 2021’de kripto para piyasalarının en popüler isimlerinden biri oldu. Kripto paralara verdiği desteklerle adını duyuran Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, geçtiğimiz aylarda yaptığı Bitcoin (BTC) alımları ile kripto para piyasalarında o dönemki yükseliş hareketlerini desteklemişti. Daha sonra BTC ile ödemeleri önce kabul edeceğini, ardından askıya aldığını açıklayan Tesla, 3. çeyrek raporlarını bildirdi. Raporlara göre Tesla, 3. çeyrekte Bitcoin satmadı.

  Şirketin Net Geliri 2. Kez 1 Milyar Doların Üzerinde

  Tesla’nın 3. çeyrek finansal raporlarına göre şirket 13,750 milyon dolarlık gelir bildirdi. Piyasalarda şirketin 13,6 milyar dolarlık gelir bildirmesi bekleniyordu. Böylece şirket, beklentilerden 150 milyon dolarlık yüksek gelir bildirmiş oldu. Şirketin bildirdiği net gelir ise 1,62 milyar dolar oldu ve Tesla böylece ikinci kez 1 milyar doları aşmış oldu. Tesla’nın, geçen yılın aynı dönemindeki net geliri 331 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Şirket daha önce 3. çeyrek için 241 bin 300 elektrikli araç teslimatı yapıldığını ve 237 bin 823 yeni araç üretimi gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

  BTC ile İlişkili 51 Milyon Dolarlık Değer Düşüklüğü Zararı

  Tesla’nın 3. çeyrek finansal verilerinde gözler Bitcoin’deydi. Kripto para piyasalarının yakından izlediği Tesla şirketi, 3. çeyrekte Bitcoin alım-satımı gerçekleştirmedi. Herhangi bir Bitcoin işlemi yapmayan Tesla, 3. çeyrekte de elindeki 37 bin 500 adet Bitcoin’i tutmaya devam etti. Ancak şirket, 3. çeyrekte Bitcoin kaynaklı 51 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı bildirdi. Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık BTC satın alan Tesla’nın elinde tuttuğu Bitcoin’ler, mevcut piyasada bugün yaklaşık 2,9 milyar dolara denk geliyor.

  Tesla ve Bitcoin Serüveni

  Tesla, Şubat ayında Coinbase aracılığı ile 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurmuştu. Ardından Mart ayında Elon Musk, Tesla’nın BTC ödemelerini kabul edeceğini duyurmuştu. Fakat bir sonraki ayda Tesla, 272 milyon dolarlık BTC satışı gerçekleştirmişti. Şirket, bu satışın likidite testi için yapıldığını duyurmuştu. Mayıs ayında ise Tesla, Elon Musk’ın duyurusu ile BTC ödemelerini askıya aldığını ifade etmişti. İlerleyen dönemlerde BTC üretiminde tüketilen enerjinin miktarına göre benzer bir adım atabileceğini açıklayan Tesla’dan henüz bu yönde bir hamle gelmedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle