Kripto Para

Mahkeme Ripple’ın talebini bir kez daha kabul etti

  22 Aralık 2020’den bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada, lehine daha çok karar çıkan taraf Ripple olmuştu. Devam etmekte olan davada Ripple için bir kez daha olumlu bir karar çıktı. Mahkeme, Ripple’ın SEC’nin dahili ticaret politikalarına erişme talebini kabul etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bilindiği gibi Aralık 2020’de Ripple şirketine, CEO Brad Garlinghouse’a ve kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın kuruluşundan itibaren yaptığı XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia etti. Zira SEC’ye göre XRP bir menkul kıymet. Ancak Ripple bu suçlamayı reddetti ve taraflar Aralık ayından bu yana mahkemeye davayla ilişkili argümanlarını sunmaya devam ediyor.

  Beklenti ve Tahminlerde Ripple’ın Kazanacağı Fikri Güçleniyor

  Bugüne kadar davada görülen duruşmalarda, lehine daha çok karar çıkan taraf Ripple oldu. SEC’nin lehine ise birkaç karar çıktı. Bu da davada kazanan tarafın Ripple olacağı yönündeki beklenti ve tahminleri güçlendirdi. Ancak davanın nasıl ilerleyeceği ve mahkemenin hangi nihai kararı vereceği henüz bilinmiyor. Fakat yine de mahkemenin son verdiği kararın yine Ripple lehine olması, davanın gidişatına ilişkin ipuçları vermeye başladı.

  Mahkeme Ripple’ın Talebini Kabul Etti

  Davanın önceki dönemlerinde Ripple, SEC’nin dahili ticaret politikaları hakkında bilgi talep etmişti. SEC buna itiraz etmişti ancak davaya bakan Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın talebini kabul etti. SEC, mahkemeye sunduğu raporunda, ilgili dahili ticaret bilgilerinin Ripple davası ile ilgili olmadığını savunmuştu. Ripple ise SEC’nin, XRP ile diğer kripto varlıklar arasında neleri göz önünde bulundurarak ayrım yaptığını görmek istemişti.

  Ripple Tarafından Gelen Açıklama

  Ripple kanadından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

  “SEC’nin, XRP ve diğer dijital varlıklar arasında yaptığı tüm ayrımlar da dahil olmak üzere, dijital varlıklar konusunda alım-satım işlemlerine yaklaşımı, ayrıca Howey testinin uygulamaları da bu davaya dahildir.”

  Ripple’ın Daha Önce de Benzer Talebi Olmuştu

  Daha önce Ripple, benzer şekilde bir talepte daha bulunmuştu. Ancak önceki benzer talepte Ripple, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) değerlendirmeleri ile XRP arasındaki farkı görmek istemişti. SEC bu talebe ilişkin kurum içi bilgilerini paylaşmak istemiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle