Kripto Para

BTC ETF'inde önemli engeller aşıldı! Kritik süreç başladı

  Bloomberg’in manşetine taşıdığı gelişmeye göre Bitcoin (BTC) ETF başvurularının onaylanma sürecinde temel engel aşıldı. Uzmanlar, ABD’nin ilk spot BTC ETF’lerinin piyasaya sürülmesi için sayılı gün kaldığını hatırlattı.

  Kripto para sektöründe 2024 yılının ilk ayında en önemli gündem maddesi spot BTC ETF (borsa yatırım fonu) başvuruları oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), aralarında BlackRock ve Fidelity gibi dev varlık yönetim şirketlerinin bulunduğu 14 fon şirketinin başvurularına onay vermesi bekleniyor. Bu gelişmelerin ışığında BTC fiyatı inişli çıkışlı bir grafik çiziyor.

  SEC yetkilisi, ETF’leri halka açmak isteyen varlık yönetim şirketlerine en geç Cuma gününe kadar önemli bir belgenin son halini sunmaları gerektiğini açıklamıştı. Bu belgeler, 14b-4 başvuruları olarak biliniyor ve ETF’lerin borsalarda işlem görmesini sağlayacak kural değişikliğinde önemli nitelik taşıyor.

  Spot BTC ETF’lerinde Son Söz SEC Yönetiminde

  Edinilen bilgilere göre BlackRock, Grayscale Investments ve diğer ihraççıları bu belgenin güncellenmiş kısmını Cuma günü SEC’e sundu. Süreçle ilgili bilgi sahibi olan başka bir kaynağa göre SEC komisyon üyeleri spot BTC ETF başvurularını önümüzdeki hafta karara bağlayacak. Prosedür gereği ETF onayı genellikle komisyon üyeleri tarafından onaylanmadan SEC personeline devredilebiliyor. Ancak personelin tüm firmaların 14b-4 başvuruları için güncelleme yapıp yapmadığı bilinmiyor.

  Onay Gelirse Bir Sonraki Gün İşlemlere Açılacak

  Dev varlık yönetim şirketlerine verilen ve ETF’ler için prospektüs belgeleri olan S-1 dosyalarının son versiyonlarını imzalamaları istendi. Konuya yakın kaynaklar, SEC’in 14b-4 ve S1 formlarının aynı anda onaylayabileceğini düşünüyor. Fakat uygulamada genel olarak S-1 formları 19b-4’lerden sonra onaylanıyor.

  Düzenleyici kurumun her iki onayı da aynı anda vermesi halinde spot BTC ETF’leri bir sonraki iş gününden itibaren işlem görmeye başlayabilir. Böyle bir senaryoda ABD’nin ilk spot BTC ETF’leri önümüzdeki hafta kurumsal yatırımcıların ilgisine sunulacak. Kripto para uzmanları, BTC borsa yatırım fonlarına 2024 yılı içinde büyük bir para girişi olmasını bekliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle