Kripto Para

Dev bankalar BTC için yarışıyor! Morgan Stanley’in BTC planı

  Kripto para piyasasında yeniden yükseliş yönlü hareketler takip edilirken, Bitcoin (BTC) ile ilgili önemli iddialar ortaya atıldı. Edinilen bilgilere göre Morgan Stanley ve UBS gibi dev yatırım bankaları, BTC ETF’leri (borsa yatırım fonları) için yarışıyor.

  ABD’de 10 Ocak’ta onaylanan spot BTC ETF’leri, kurumsal yatırımcıların ilgi odağı haline gelmişti. BlackRock ve Fidelity gibi dev varlık yönetim şirketlerinin ihraç ettiği fonların popülerliği bu sefer geleneksel bankacılık sistemine sıçramak üzere. Morgan Stanley ve UBS gibi dev bankaların platformlarına BTC ETF’leri ekleyeceği öğrenildi.

  BTC fiyatında büyük bir sıçramaya neden olabilecek haberler ilk olarak kripto gazetecisi Andrew AP Abacus tarafından dile getirildi. Muhabire göre hem Morgan Stanley hem de UBS gelecek hafta platformlarına BTC ETF’lerini entegre edecek. Yatırım bankaları, dev fon şirketlerinden sonra BTC’ye yönelen ilk banka olmak üzere büyük bir yarışa girdi.

  Küresel Bankalar BTC ETF’lerini Ekleyecek

  Yatırım bankaları arasında hangi şirketin “BTC ETF’lerini piyasaya süren ilk banka” olacağı merak konusu oldu. Andrew, X hesabından yaptığı paylaşımda bankacılık devi Morgan Stanley’in planını duyurdu. Buna göre dev banka, BTC ETF’ini tamamen onaylayan ilk aracı kurum olabilmek için UBS ile rekabet halinde.

  Morgan Stanley’in iç notlarını inceleyen kripto gazetecisi Andrew, bankanın BTC ETF’lerini rakiplerinden birkaç gün önce duyurabileceğine dikkat çekti. Son bilgilere göre küresel bankalar BTC ETF ekleme konusunda hem birbiriyle yarışırken hem de aktif olarak iletişim kurarak süreci yönetiyor.

  8-12 Nisan Tarihlerinde Duyuru Gelebilir

  Kripto para topluluğunun dikkatinden kaçmayan bu paylaşıma, Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’tan da bir yorum geldi. Balchunas yorumunda “Bankalar BTC ETF eklemesine uyumluluk sürecinde bir öncü bekliyor. Bu yüzden muhtemelen bir duyurunun ardından hepsi bir anda BTC ETF’lerine aracı olacak” ifadelerini kullandı.

  Bu paylaşım serisinin ardından Andrew, UBS’nin BTC ETF’lerini önümüzdeki hafta 8 Nisan ila 12 Nisan arasında platforma ekleyeceğini açıkladı. Morgan Stanley’in BTC ETF’ini tamamen onaylayan ilk aracı kurum olabilmek için 8 Nisan’dan önce bir duyuru yapması muhtemel görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle