Kripto Para

CZ’nin cüzdanında neden sadece BTC ve BNB var?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, zorlu hayat hikayesini anlattı. Zhao, edindiği tecrübelerin ardından finansal konularda nasıl adım attığını aktardı. Ünlü CEO ayrıca kişisel olarak birikimlerini de Binance Coin (BNB) ve Bitcoin (BTC) tuttuğunu dile getirdi.

  Changpeng Zhao, Çin’de doğup büyümüş ve ailesi ile birlikte birçok kez şehir değiştirmek durumunda kalmış. Her birkaç senede bir taşınmak durumunda kalan Zhao, kısmen göçebe bir hayat yaşamış. Daha sonra Zhao 12 yaşındayken ailesi ile birlikte Kanada’ya yerleşmiş. Tokyo, New York ve ardından da Şangay’a taşınmadan önce Kanada’da 10 yıl boyunca yaşamış. Zhao bugün, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su. Zhao, taşınma ve seyahat deneyimlerinin hayatında kendisine çok yardımcı olduğunu ifade ediyor.

  Zhao: “İtibari Paraları Dönüştürürken Zarar Ediyorsunuz”

  Ünlü CEO, göçebe hayat sürdüğü dönemlerde edindiği tecrübeler ile itibari para birimlerinin birbirine dönüştürülmesindeki zorlukların farkına vardığını söylüyor. Zhao’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Sınırlar arasında yapılan işlemlerde itibari para birimlerini kullanmak istediğinizde zorlanıyorsunuz. Ayrıca yüksek komisyon oranlarından dolayı da ciddi zararlara uğruyorsunuz. Havaalanlarında paranızı başka birimlere dönüştürmek istediğinizde, her işlemde paranızdan yüzde 10’una yakını kayboluyor. Yani maliyetler aşırı fazla.”

  Zhao’yu Kripto Paralara Neler Yöneltti?

  Bu tecrübeler Zhao’nun kripto paralara ilgi duymasındaki etkenlerden sadece bir tanesi. Zhao ayrıca finans ve teknoloji alanlarında çalışan bir yazılımcı olarak, 2013 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin manifestosuna rastladığında, Bitcoin’in önemini hemen anladığını ifade ediyor. Zhao’nun konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  Bitcoin’in sağladığı avantajları hemen anladım. Bundan sonraki adımım, bu kripto paranın arkasında bir topluluğun olup olmadığını öğrenmek oldu.”

  Zhao’nun Hayatında Nakde Yer Yok

  Asla geniş zaman aralıklarında itibari para birimi bulunmadığını ifade eden Zhao, kripto para zengini olmayı sürdürmeyi düşündüğünü belirtti. Ünlü CEO, kişisel servetini ise Bitcoin ve Binance Coin (BNB) ile biriktirdiğini dile getirdi. Zhao ayrıca reel alışverişlerinde de Binance’in kendi kredi kartını kullandığını ifade etti. Zhao bunun mümkün olmadığı zamanlarda ise arkadaşlarından nakit borç alıp, yerine BNB verdiğini söyledi. Zhao, yüzlerce altcoini araştıracak zamanı olmadığı için sadece BTC ve BNB biriktirdiğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle