Kripto Para

SEC davasında XRP yatırımcıları 15 milyar zararda

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından aleyhinde dava açılan Ripple şirketinden yeni açıklama geldi. Şirket yöneticileri bu davanın XRP sahiplerine çok büyük zarar verdiğini duyurdu…

  Kripto para dünyasının son dönemde yakından takip ettiği konu başlıklarından biri olan Ripple ile SEC arasındaki davanın yankıları sürmeye devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple aleyhinde açılan menkul kıymet davası, XRP fiyatını da olumsuz etkilemişti. Ripple şirketi son açıklamasında bu konuya dikkat çekti.

  SEC’in mahkemeye sunduğu değiştirilmiş şikayetine cevap veren Ripple, devlet kurumunun yatırımcıları koruma zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. Buna rağmen SEC’in çok sayıda XRP yatırımcısına toplamda milyarlarca dolarlık zarar yaşattığını öne sürdü. SEC ile Ripple arasındaki 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davasının ilk duruşması 22 Şubat tarihinde görülmüştü.

  Ripple Yöneticilerinden Yeni Açıklama

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Ripple ile SEC davasının yankıları sürmeye devam ediyor. Önceki gün basın açıklaması yapan Ripple yöneticileri, XRP yatırımcılarının devlet kurumu tarafından mağdur edildiklerini iddia etti. SEC, 2013’ten bu yana 1.3 milyar doların üzerinde kayıt dışı bir menkul kıymet satışı olduğunu öne süren dava açtı. Şirket yetkileri, kurumun koruduğunu iddia ettiği kişilere halihazırda tahmini olarak 15 milyar dolardan fazla zararı yaşattığını vurguladı.

  Ripple yöneticileri tarafından SEC’in değiştirilmiş şikayetine verilen yanıtta şu ifadeler kullanıldı. “Yalnızca şikayetin dosyalanması XRP sahiplerine büyük zarar verdi, tuttukları varlıkların değerini önemli ölçüde düşürdü. Çok sayıda borsa, piyasa yapıcı ve diğer piyasa katılımcılarının XRP’deki faaliyetlerini durdurmasına yol açtı.”

  XRP Fiyatı Adeta Çakıldı

  SEC davasından önce XRP fiyatı, geçtiğimiz yılın kasım ayı sonunda ve aralık ayının başlarında 0.70 dolar seviyelerindeydi. Davanın gündeme gelmesi ve pek çok kripto para borsasının XRP kripto para birimini bu sebeple delist ettiklerini peş peşe açıklamasının ardından XRP fiyatı adeta çakıldı. XRP yatırımcılarının büyük mağduriyetler yaşadığı bu süreçte fiyat 0.20 dolara kadar düştükten sonra yeniden yükseldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle