Kripto Para

Clinton Rus hesaplarını kapatmayan borsalara tepki gösterdi

  Eski ABD başkanı Bill Clinton’ın eşi ve ABD’nin eski başkan adaylarından Hillary Clinton, Rus kullanıcıların hesaplarını dondurmayacağını açıklayan kripto para borsalarına tepki gösterdi. Daha önceden kripto para karşıtı olduğu bilinen Clinton, borsaların bu kararları ile kendisini hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı.

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlamasından sonra dünya genelinde Rusya’ya yönelik ekonomik ve siyasi yaptırım kararları açıklanmaya başladı. ABD ve AB ülkelerinin yanı sıra birçok diğer ülke de Rusya’ya yaptırım kararı alırken, bu kararlara çeşitli organizasyonlar ve şirketler de dahil oldu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Mykhailo Federov, geçtiğimiz günlerde küresel çaptaki kripto para borsalarını da benzer bir yaptırıma davet ederek, Rus kullanıcıların hesaplarını dondurmalarını istemişti. Ancak Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar bu çağrıyı reddetmişti.

  Hillary Clinton’ın Açıklamaları

  2016 yılında Donald Trump’ın rakibi olarak ABD’de başkan adayı olan ve eski ABD başkanlarından Bill Clinton’ın da eşi olan Hillary Clinton, Rus kullanıcıların kripto para hesaplarını dondurmayan kripto para borsalarının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı. ABD medyasından MSNBC’ye açıklamalarda bulunan Clinton, yapılabilecek her türlü baskının yapılması gerektiğini, bu tür baskıların Vladimir Putin’e doğrudan etki edeceğini ifade etti. Clinton açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para borsaları denilen bazı şirketlerin, libertaryanizm ya da artık adı her neyse, bu isim altında Rus vatandaşlarının hesaplarını kapatmayı reddetmeleri ya da Rusya bağlantılı işlemleri dondurmamaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Herkes bu konuda elinden geleni yapmalı. Böyle olursa bu baskı Putin’e direkt etki edecektir. Hem Hazine Bakanlığı hem de Avrupalılar, kripto paraların Ruslar için bir kaçış yolu olmadığı konusunda dikkatli davranmalıdır.”

  Kraken CEO’su: Savaşlardan Vatandaşlar Sorumlu Değil

  Bilindiği üzere Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar, Rusların politik olaylarda bir sorumluluklarının olmadığını belirterek Federov’dan gelen talebi reddetmişti. Hatta konuya ilişkin konuşan Kraken CEO’su Jesse Powell “Eğer vatandaşlar ülkelerin çıkardığı savaşlardan sorumlu tutulacaksa, başta ABD vatandaşlarının hesapları kapatılmalı” sözlerini dile getirmişti.

  Kripto paralarla ilgili açıklamalarına devam eden Clinton, öte yandan ABD Başkanı Joe Biden hükümetinin de artık kripto paraların regüle edilmesi konusunun ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladığını öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle