Kripto Para

Kripto borç ve faiz şirketine durdurma kararı!

  Kripto paralar ile ilgili çıkardığı olumlu yasalarla dikkat çeken ABD'nin Teksas eyaletinden şaşırtıcı bir karar çıktı. Ülkede kripto borç ve faiz hizmetleri sunan BlockFi şirketine durdurma kararı verildi…

  Kripto para birimlerine faiz veren BlockFi şirketi, hiç beklemediği bir darbe ile karşılaştı. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Teksas eyaletinin regülasyon kurumu BlockFi firmasına faaliyetleri dolayısıyla yeni suçlamalar getirdi. BlockFi şirketinin faiz ürünü olan BIA’nın bir menkul kıymet sayılması gerektiğini belirten regülatörler, şirketin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

  ABD’nin Teksas eyaletinde regülatörler, son dönemde kripto para sektörüne yönelik olumlu yasalarıyla dikkat çekiyordu. Ancak yapılan incelemeler sonucunda kripto para borç ve faiz verme platformu BlockFi’ın Faiz Hesabı ürünü (BIA) sınıfta kaldı. Regülatörler, BIA’nın eyalet kanunlarına göre bir menkul kıymet olduğuna karar verince blockchain şirketine büyük bir darbe indirdi.

  Ekim Ayında İlk Duruşma Görülecek

  Öte yandan Teksas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu (TSSB) da BlockFi Trading ve BlockFi Lending’e karşı işlem durdurma emri başvurusunda bulunmasıyla dikkat çekti. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre bu konuyla ilgili ilk duruşma ekim ayında yapılacak. Hakim, bu yönde karar vermediği sürece BlockFi şirketi için o tarihe kadar herhangi bir durdurma işlemi hayata geçmeyecek.

  BlockFi şirketinin ekim ayındaki duruşmaya kadar, şimdilik işlemlerine ve çalışmalarına devam edeceği öğrenildi. Konu hakkında kripto para basınına açıklamalar yapan TSSB’nin yaptırımlardan sorumlu yöneticisi Joe Rotunda şunları söyledi: “Bu hukuki hamle aslında BlockFi şirketine ve ona bağlı kuruluşlara bizim iddialarımıza cevap verme ve geçerli kanıtlar sunma fırsatı sunuyor.”

  BlockFi Cephesinden Yanıt

  BlockFi şirketinin resmi hesabından yapılan paylaşımda “BIA’in kesinlikle kanuni ve kripto para piyasası katılımcıları için uygun olduğuna inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. BlokcFi CEO’su Zac Prince de konu hakkında yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “New Jersey Menkul Kıymetler Bürosu’yla olan olumlu görüşmelerimiz devam ediyor. Onlara BlockFi Faiz Hesabı hakkında daha fazla bilgi veriyoruz. Bu ürünümüzün kanuni ve kripto para piyasası katılımcıları için uygun olduğunu düşünüyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle