SEC eski başkanının Ripple planları bitmemiş

  22 Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) o dönemki başkanı Jay Clayton, Ripple’a karşı durmak bilmiyor. Davayı açan isim şimdi de Ripple’ın eski şirketine gözünü dikti.

  16 Aralık 2020’de Bitcoin (BTC) 20 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rekor, kripto para piyasasında yeni ve çok güçlü bir rallinin ilk adımı oldu. Bu rekor ile piyasadaki hemen hemen tüm kripto paralar da yukarı yönlü hızlı bir yükselişe geçti. Ancak rallinin başlamasından sadece birkaç gün sonra XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple yönelik davasıyla sarsıldı. O dönemde SEC’nin başkanlık görevinde Jay Clayton bulunuyordu.

  Clayton Verizon’un Medya Kaynaklarını İstiyor

  Clayton davanın açılmasından kısa bir süre sonra istifa etti. Bu istifa o dönemde “Clayton’un giderken Ripple’ı da yanında götürmek istemesi” olarak yorumlandı. Açılan dava hala devam ediyor. Ancak Clayton’un Ripple’a yönelik planları hala bitmemiş gibi görünüyor. Açtığı dava ile Ripple’a kabus gibi günler yaşatan Clayton, şimdi de gözünü Ripple’ın eski bir şirketine dikti.

  Jay Clayton SEC’deki görevinden sonra New York merkezli yatırım şirketi Apollo Global Management bünyesinde görev almaya başladı. The Wall Street Journal haberine göre şirket, ilerleyen günlerde Verizon’un medya kaynaklarını 6 milyar dolar karşılığında alabilir. Apollo bu anlaşma sağlanırsa AOL ve Yahoo’yu satın alabilecek. Ayrıca şirket, daha önce yapmış olduğu 9 milyar dolarlık teklifin en azından bir bölümünde başarıya ulaşmış olacak.

  Ripple’ın Önemli Kapılarının Bir Kısmı Clayton’a Geçebilir

  Verizon ise 90’lı yıllardan bu yana bünyesinde olan şirketlerin %10’luk hissesine sahip olmaya devam edecek. 6 milyar dolarlık anlaşma ile AOL ve Yahoo’nun çoğunluk hisseleri satılmış olacak. AOL ve Yahoo’yu ortak paydada buluşturan en önemli özellik ise Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un daha önce her iki şirkette de üst düzey yönetici olarak görev almış olması.

  Ayrıca Apollo, medya kanalı TechCrunch’ın da çoğunluk hisselerini satın alacak. Şirket, daha önce XRP için olumlu açıklamalarda bulunan Michael Arrington tarafından kuruldu. Satışlar gerçekleşirse, XRP’nin ve Ripple’ın en önemli kapılarının bazıları Jay Clayton’ın eline geçmiş olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle