Elon Musk’ın kripto para fiyatlarına etkisi ne kadar?

  Elon Musk’ın kripto para fiyatları üzerindeki etkisi analiz edildi

  Son döneme kripto para piyasasına damgasını vuran Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, mercek altına alındı. Yeni bir araştırma ünlü milyarderin kripto para birimleri üzerinde nasıl etki yarattığını ortaya koydu…

  Kripto para sektöründe de sık sık adından söz ettirmeyi başaran Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni bir araştırmanın konusu oldu. Twitter platformunda 44.7 milyonun üzerinde takipçisi bulunan ve dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, teknolojik bir vizyoner olarak ünlendi.

  Musk’ın sosyal medyadan kısa vadeli kripto para birimi getirilerini ve hacmini ne ölçüde etkilediği masaya yatırıldı. Kripto para sektörünün ünlü araştırma şirketlerinden Blockchain Research Lab tarafından hazırlanan raporda bu etkiler ortaya çıkarıldı. Buna göre Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) hakkındaki rastgele düşünceleri piyasada derin etkiler yarattı.

  Kripto Paraların Spot Fiyatını Etkiliyor

  Araştırmacılar, Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) kripto paraların işlem hacmi ve spot fiyatı üzerindeki sonuçta ortaya çıkan etkiye dikkat çekti. Musk’ın attığı son 6 tweet’in 4’ü Dogecoin hakkındaydı. Diğer ikisinde de Bitcoin’i yorumlayan Musk’ın her iki kripto para biriminin ticareti üzerinde önemli bir etki yarattığı görüldü.

  Araştırmacılar, farklı zaman dilimlerinde Bitcoin için %18.99’a ve Dogecoin için %17.31’e varan önemli ölçüde anormal getiri tespit ederken şunları söyledi: “Tüm yaşananlarda, ticaret hacminde bu olaylara atfedilebilecek önemli artışlar tespit ettik.” Söz konusu raporda, 2020 yılı Aralık ayında attığı “Tek kelime: Doge” demesinin en fazla etkiyi yarattığı belirtildi. 

  Araştırmacılar Çözüm Bulamadı

  Araştırmacıların değerlendirmesi sonucu, halkın takip ettiği kişilerin hangi koşullar altında kripto para birimleri hakkında yorum yapmaları gerektiği sorununu ortaya çıkardı. Sadece bir paylaşımın Bitcoin’in piyasa değeri üzerinde 111 milyar dolarlık net bir artış yaratabilmesi, farklı bir paylaşımla benzer değeri silebileceği vurgulandı. Bu sebeple araştırmacılar, kripto para piyasaları hakkında yapılan açıklamaların bu etkisini aşabilmek için herhangi bir basit veya hızlı çözüm olduğunu düşünmüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle