Kripto Para

Coinbase Nasdaq’ta halka açılıyor!

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase borsası, 14 Nisan tarihinde “COIN” borsa kodu ile Nasdaq’ta listelenmeye başlayacak. Coinbase’in hisselerinin Nasdaq’ta listelenmeye başlaması ile birlikte borsa şirketi halka açılacak.

  Binance ile birlikte dünyanın en büyük iki kripto para borsası arasında gösterilen Coinbase borsasının halka açık arzı için S-1 kaydının geçerli olduğu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından resmen ilan edildi. Bu gelişme ile birlikte Coinbase artık hisse senetlerini arza sunabilecek. Coinbase borsasının A Class ortak hisse senetlerinin 14 Nisan tarihinde Nasdaq Global Select Market kapsamında “COIN” borsa kodu ile işleme alınmaya başlaması bekleniyor.

  CFTC Ödemesi Sonrasında Coinbase Beklenen Adımı Atıyor

  Coinbase borsasının aslında Mart 2021 döneminde hisselerini halka arz edeceği planlanıyordu. Ancak Community Futures Trading Commission (CFTC) ile Coinbase arasında yapılan bir anlaşmadan dolayı Coinbase borsasının 6,5 milyon dolarlık bir ödeme yapması gerekti. Coinbase tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ücret ödendikten sonra planların ertelenmek durumunda kaldığı ifade edildi. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen ödeme için “Coinbase’in geçmişinde kirli bir iz bırakmak istememesi” yorumları yapılmıştı.

  Coinbase borsası, halka arz adına taslak kayıtlarını ve belgelerini Aralık 2020 döneminde SEC’ye göndermişti. Fakat borsa 2021 yılının başlarında Nasdaq bünyesinde direkt listeleme planlarının olduğunu açıkladı. Özel bir açık artırma organizasyonunda Coinbase hisselerinin 375 dolara kadar satışı yapıldığı bildirildi. Buradan yola çıkıldığında, Coinbase’in ilk halka arzında 100 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşabileceği düşünülüyor.

  Coinbase’in Konumu

  Özellikle kurumsal şirketlerin kripto para piyasalarına adım atması ile birlikte işlem hacmi büyüyen Coinbase borsası 2012 yılında faaliyete geçti. Coinbase Pro platformu üzerinden sadece kurumsallara kripto para hizmeti veren Coinbase borsasının, CoinMarketCap verilerine göre günlük işlem hacmi 3 milyarın doların üzerinde seyrediyor. Bu nedenle Coinbase, şimdilerde ABD’nin en büyük kripto para borsası konumunda bulunuyor.

  Coinbase’in yanı sıra Kaliforniya merkezli kripto para borsası olan Kraken’in de direkt listeleme yolu ile halka açılma planlarının olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili detaylar henüz belli olmasa da Kraken’in de Coinbase’in izinden gideceği tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle