Coinbase BTC verileri tıpkı Aralık 2017’deki gibi!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Aralık 2020 öncesinde son rekorunu Aralık 2017’de kırmıştı. Glassnode verilerine göre Coinbase borsasındaki Bitcoin seviyesi de Aralık 2017 dönemindeki seviyeye kadar geriledi. Bu ölçüm, yükseliş beklentilerini artırdı.

  Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2017’de 20 bin 084 dolar seviyesine kadar yükselerek o dönem, tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ardından 3 yıl boyunca piyasayı ayıların kontrolüne bırakan Bitcoin, bu rekordan tam 3 yıl sonra 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar seviyesini geçerek çok büyük bir ralliye başladı. Ardından gelen yükselişlerle birlikte Bitcoin, 14 Nisan 2021’de 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların rekorunu da tazeledi. Bitcoin şimdilerde ise yeniden 50 bin doların üzerine çıkmak için mücadele vermeye devam ediyor.

  Veriler Yükseliş Umutlarını Güçlendirdi

  50 bin doların altında fiyat mücadelesi veren BTC için veri analiz firması Glassnode tarafından önemli bir bilgi paylaşıldı. Verilen bilgilere göre ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase’teki Bitcoin sayısı çok ciddi ölçülerde azaldı. Coinbase’teki BTC sayısının gördüğü bu seviye, son olarak Aralık 2017 döneminde görülmüştü. Bu nedenle de benzer bir tablonun yeniden görülmesi ve piyasanın ralli sinyalleri veriyor olması, topluluklarda yükseliş umutlarını güçlendirdi.

  Glassnode Paylaşımında Neler Söyledi?

  Zincir üstü veri platformu Glassnode, Mayıs ayında gelen satış dalgasından sonra belli miktarlarda girişlerin olduğu Coinbase borsasındaki çıkışlar da ciddi ölçülerde artış gösterdi. Glassnode tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

  “Mayıs ayındaki satış dalgasından sonra belli ölçülerde Bitcoin girişlerinin olduğu Coinbase borsasından son dönemde ciddi çıkışlar söz konusu. Borsadaki toplam Bitcoin sayısı 700 binin üzerinde. Coinbase borsasının bu seviyede Bitcoin barındırdığı son tarih ise 2017’nin Aralık ayıydı.”

  İşaretler Benzer Ancak Arada Farklar da Var

  Coinbase borsasındaki güncel BTC miktarı verilerinin, Aralık 2017’dekine çok benzer bir tablo ortaya koyması, birçok analist tarafından boğa piyasası başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Ancak elbette o dönem ile şimdi arasında ciddi farklar da bulunuyor. Örneğin Aralık 2017’de toplam piyasa değeri 325 milyar dolar olan BTC’nin şimdiki piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı. Öte yandan artık yatırımcılar BTC’nin güvenilir bir yatırım aracı olup olmadığını da büyük ölçüde sorgulamıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle