Kripto Para

İngiltere BTC düzenlemesini bitiriyor! Fiyatı etkiler mi?

  FTX borsasının iflasının ardından harekete geçen düzenleyici kuruluşlar, Bitcoin ve kripto paraları düzenleme çalışmalarını hızlandırmıştı. Financial Times’ta yer alan habere göre İngiltere, kripto para düzenlemelerinde sona yaklaştı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş trendi devam ederken, kripto para sektörüne yönelik hamleler dikkat çekiyor. İngiltere, uzun bir süredir Bitcoin ve kripto para yatırımında bulunan vatandaşlarına dikkatli olması çağrısında bulunuyordu. Kriptoların riskli varlıklar olduğu yönünde uyarılar yapan İngiltere’deki düzenleyiciler regülasyon çalışmalarını da hızlandırmıştı. 

  Financial Times’da yer alan habere göre İngiltere, kripto para şirketlerine yönelik sınırlamaları içeren bir takım regülasyon planlarında son aşamaya girdi. Bu düzenleme çalışmaları hem ülkede kripto para satışı yapan yabancı şirketlerin faaliyetlerini sınırlayıcı hem de kripto para reklam kısıtlamaları içerecek. Bu hamleler ile mali düzenleyici kurumlar, kripto para sektörü üzerinde belirli kurallar uygulamaya başlayacak. 

  FCA’dan Kripto Para Düzenlemesi 

  Popüler kripto para borsası FTX, yakın tarihte ani bir çöküş yaşamış ve kripto para sektöründeki şirketlere büyük darbe vurmuştu. Piyasada sert düşüşler yaşatan bu olayın ardından İngiltere’deki kripto para yatırımcıları da mağduriyet yaşadı. FTX iflasının ardından harekete geçen yetkililer, borsa çöküşünü de bu pakete dahil ederek kripto para düzenlemesi hazırladı. 

  Edinilen bilgilere göre İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para sektöründe faaliyet gösteren firmaların, ülkede hangi koşullarda hizmet verebileceğini belirledi. Firmaların nasıl faaliyet gösterdiği ve ürünlerinin reklamını nasıl yaptığını izleyecek olan FCA, bu şekilde kripto para sektörünü düzenlemeyi planlıyor. İngiltere’deki düzenleyici kurumların, FCA’ya kripto sektörü düzenlemesi ile ilgili daha geniş yetkiler vermesi bekleniyor.

  Başbakan Kriptolara Ilımlı Bakıyor

  İngiltere’nin yeni dönemdeki başbakanı Rishi Sunak, maliye bakanı olduğu dönemde kripto paralar hakkında ılımlı sayılabilecek açıklamalar yapmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında kripto para regülasyonlarını değerlendiren Sunak şu ifadeleri kullanmıştı: “Kripto sektörüne yönelik etkili düzenleme İngiltere’yi kripto para teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmeye yardımcı olacak. Ve kripto işletmelerinin İngiltere’de yatırım yapmaya, yenilik yapmaya ve ölçeklendirmeye teşvik edecek.” İngiltere’nin kripto düzenlemelerinde sona gelmesinin BTC fiyatı ve piyasa üzerinde nasıl etkisi olacağını zaman gösterecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle