Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 13 – 19 Aralık 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında beklenen yükseliş hareketi bir türlü gelmedi. Bir süredir konsolidasyon hareketine devam eden BTC haftalık grafiğinde yatay bir görünüm çiziyor. Zaman zaman kademeli yükselen ancak satışlarla karşılaşan Bitcoin, bir türlü beklenen yıl sonu rallisini başlatamadı. Geride kalan 7 günlük sürede BTC fiyatında hareketliliğe sebep olan çok sayıda haber gündeme geldi.

  13 Aralık ile 19 Aralık 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Aralık Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin yeni haftaya yatırımcılarını üzerek başladı. BTC fiyatında yükseliş beklenirken satışların peş peşe gelmesi yatırımcıları şaşırttı. En büyük kripto para BTC fiyatı 13 Aralık 2021 Pazartesi günü yüzde 6.74 oranında değer kaybetti. Gün içinde 50 bin dolar barajının üstüne çıkan BTC’deki ani satışların gelmesi yatırımcıları tedirgin etti ve günün sonunda 46.700 dolara kadar geri çekilme oldu. 

  Almanya’nın en büyük tasarruf bankası Sparkasse, 2022 yılında kripto para hizmeti başlatmayı planlıyor. Köklü geçmişi ile 1778 yılında kurulan banka kripto para hizmetlerini seçerek 50 milyondan fazla müşterisine kripto para yatırımı yapmanın önünü açacak. Bu gelişme basında geniş yankı buldu. 

  Bloomberg’in tecrübeli emtia analisti Mike McGlone, eskisi gibi kripto para devrinin henüz bitmediğini söyledi. ABD’nin 2022 yılında düzgün bir regülasyon ile kripto para birimlerini kabulleneceğini ifade eden McGlone, bunun BTC ve ETH için ciddi bir yükseliş getireceğini aktardı.

  14 Aralık Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ikinci işlem gününde BTC fiyatındaki toparlanma sinyalleri yatırımcıları sevindirdi. Güne hızlı başlayan Bitcoin yüzde 3.58 oranındaki yükselişle 14 Aralık Salı gününü 48.360 dolar seviyesinde kapattı. Bu hamlesiyle dünkü kayıpların yarısından fazlasını geri alan BTC için yeniden yükseliş umutları yeşerdi. 

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) , kripto varlıklara karşı şüpheci açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Kripto para birimlerinin hızlı benimsenmesi karşısında mevcut finansal sistem için tehlike oluşturabileceğini aktaran bankanın açıklaması kripto para destekçilerinden tepki çekti. Banka ayrıca kripto paralarda keskin bir düşüş yaşanması halinde bu düşüşün beklenmedik etkileri olabileceği konusunda uyardı.

  Popüler kripto para analisti Mohit Sorout, negatif fonlama ile beraber kripto paralarda ciddi alım fırsatları çıkacağını vurguladı. Mohit, BTC fiyatındaki düşüşün geçici olduğunu söylerken dirençlerin yakın zamanda hızla kırılabileceğini kaydetti. Bu açıklama yatırımcıları yükseliş beklentisi konusunda umutlandırdı. 

  15 Aralık Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde görülen inişli çıkışlı hareketlere rağmen BTC fiyatındaki yükseliş yönlü hareket devam etti. Boğaların toparlanma sinyallerine ağırlık vermesiyle birlikte 15 Aralık Çarşamba gününde BTC fiyatı yüzde 1 oranında değer kazandı. Lider kripto para birimi bu hamlesiyle kapanışta 48.871 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  ABD merkezli Bitcoin şirketi NYDIG, şirkete 7 milyar dolardan fazla değer kazandıracak 1 milyar dolarlık bir büyüme sermayesi fonu turunu duyurdu. Fon kapsamında ele geçen sermaye Bitcoin ödemeleri, varlık tokenizasyonu ve akıllı sözleşmeler gibi yeteneklerle NYDIG’nin kurumsal düzeyde Bitcoin platformunu geliştirme amacıyla kullanılacak.

  Kripto para piyasası genelinde endişeler artarken popüler analist Willy Woo, boğa piyasasının devam edeceğine ilişkin yeni bir veri paylaştı. Ünlü analist son paylaşımında FED cephesinden gelen bu hamlenin gerçek bir ayı piyasasına işaret etmediğini belirterek “Gerçek ayı piyasaları satıcılardan değil, alıcımız olmadığında ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı. 

  16 Aralık Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Yatırımcısına yükseliş yönünde umutlar veren BTC’de piyasa genelindeki olumsuz hava sebebiyle yeniden satışlar başladı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatı 16 Aralık Perşembe gününde yüzde 2.54 oranında değer kaybı yaşadı. Böylelikle global kripto para borsalarında BTC fiyatı yeniden 47.628 dolar seviyesine kadar geriledi. 

  Omicron varyantı, uluslararası alanda alınan yeni Covid önlemleri, ABD’de ve dünyada artan enflasyon alıcıların risk iştahını kapattı. Tüm bu gelişmeler ile birlikte, Aralık ayının ilk yarısında kırmızı bir piyasa takip edildi. Kripto para piyasasında da konsolidasyon sürecinin devam etmesi yatırımcıları endişelendirdi. FED’in açıklamaları da piyasadaki riskli varlıklardan kaçışı hızlandırdı. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz CNBC ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda 2022 yılı için Bitcoin tahminini paylaştı. Bitcoin ve kripto paraların 2022’ye yükseliş ile başlamayacağını söyleyen Novogrtaz, kripto paranın bir süre daha yatay gidebileceğini ifade etti. 

  17 Aralık Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  17 Aralık Cuma gününde BTC fiyatındaki belirsizlikler devam etti. Piyasadaki satış baskısı BTC üzerinde etkili oldu ve yüzde 3.08 oranında değer kaybı yaşandı. En büyük kripto para birimi bu düşüşle hafta başındaki seviyeden de gerileyerek 46.172 dolar desteğine oturdu. Analistler bu süreçten sonra BTC için kritik seviyelerin görüldüğünü kaydetti. 

  BTC fiyatı yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken Kraken CEO’su Jesse Powell, Bitcoin’in tekrardan 40 bin dolar seviyesinin düşme ihtimalinin olduğunu söyledi. Bitcoin 30 bin dolara düştüğünde kişisel olarak Bitcoin satın aldığını itiraf eden Powell, kripto piyasasında yaşanan bu tarz düzeltmeler esnasında alım fırsatı verdiğini kaydetti. 

  Ünlü kripto para analisti Tone Vays, Bitcoin’in hala kendisini endişelendirdiğini belirtti. Bitcoin’de 50 haftalık MA noktasının kritik olduğunu vurgulayan analist, bunun daha önce de ayı piyasasını getirdiğini vurguladı. Analistin vurgu yaptığı seviye 47 bin dolar desteği olarak çalıştı. 

  18 Aralık Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para basınında yer alan olumlu haber akışı BTC fiyatında kademeli bir yükseliş yarattı. Gün içinde yüksek volatiliteye rağmen Bitcoin boğaları yükseliş trendini korumayı başardı. 18 Aralık cumartesi gününde yüzde 1.48 oranında artan BTC günü 48.864 dolar seviyesinde kapattı. 

  Sektörün önde gelen şirketlerinden deVere CEO’su Nigel Green, Bitcoin’deki panik satıcılarının bu hareketini, zenginlere verilen Noel hediyesi olarak yorumladı: “Varlıklı kripto yatırımcıları her zaman diplerde satın alırlar. Bunun nedeni, dijital, küresel, sınır tanımayan, merkezi olmayan paranın açıkça gelecek olduğunu bilmeleridir.”

  Ulusal basında ise Merkez Bankası’nın kararının ardından bankalarda ucuzlayan kredilere olan talebin dolarizasyonu tetiklemesinin önüne geçmek için BDDK’tan uyarı geldi. Banka kredi çekerek kripto para alınmasına karşı yatırımcıları uyardı. Bu açıklama kripto para yatırımcılarının tepkisini çekti. 

  19 Aralık Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki belirsizlikler yatırımcıları da olumsuz etkiledi. İnişli çıkışlı bir performans ortaya koyan BTC fiyatında yüzde 0.32 oranında kayıp yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. 19 Aralık Pazar günü kapanışta borsalardaki BTC fiyatı 46.700 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in CEO’su Ray Dalio, lider kripto para birimi Bitcoin’in genç neslin altını olduğunu söyledi. 71 yaşındaki başarılı CEO, Bitcoin ile ilgili övgü dolu sözlerine devam ederek Bitcoin’in bu güne kadar hiç siber saldırıya uğramadığı için benimsenmenin hızla artacağını kaydetti. 

  Morgan Creek Capital Management CEO’su Mark Yusko, son röportajında Bitcoin’in önümüzdeki 5 yıl içerisinde 250 bin dolara ulaşmasını beklediğini yineledi. BTC destkçisi olarak tanınan Yusko’nun açıklamaları toplulukta heyecan yarattı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle