XRP davası detaylarını Şant Manukyan değerlendirdi

  İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, kripto para sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ripple ve SEC arasındaki davayı değerlendiren Manukyan, XRP pazarının geleceğini yorumladı…

  Kripto para sektöründe kritik bir dönemden geçiliyor. İki farklı kripto para devi Ripple ve Tether şirketleri, açılan davalarda ayrı ayrı soruşturmalardan geçiyor. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, son paylaşımında bu davaların gidişatını ve piyasaya yansımasını değerlendirdi.

  Şant Manukyan, Ripple şirketi ile SEC kurumunun mahkemeye ortak sundukları belgede henüz uzlaşmaya varamadıklarını beyan ettiklerini söyledi. Bu davanın sonucunda ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) davayı kazanabileceğine dikkat çeken Manukyan’ın açıklamaları büyük ses getirdi.

  SEC Davayı Kazanabilir

  Kripto para sektöründe bilindiği üzere SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı satış yaptığını iddia ediyor. Manukyan son paylaşımında bu konuya dikkat çekerek XRP’nin likidite kaybı yaşayacağını söyledi. XRP’de görülebilecek kayıpların SEC’in davayı kazanmasından çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini vurguladı.

  ABD’deki Coinbase gibi borsalar, Ripple aleyhinde açılan dava sonucu XRP işlemlerini askıya aldı. Davayı kaybedip XRP’nin menkul kıymet olarak tanımlanması durumunda, bu borsalardaki işlemlerin tamamen iptal edilmesi bekleniyor. Manukyan bu durumu değerlendirirken XRP pazarında büyük bir likidite krizine yol açabileceğini aktardı.

  Tether Davasında Önemli Detaylar

  XRP’ye karşı “global bir tedbir” alınmaması halindeyse XRP işlemlerinin “engellenemeyeceği” düşünülüyor. Bunun yanı sıra Tether de hakkında açılan dava ile uğraşıyor. Kripto para basınında yer alan bilgilere göre New York Başsavcılığı tarafından soruşturma altında olan Tether (USDT), rakiplerine pazar payı kaptırıyor. 

  Circle şirketi tarafından geliştirilen USDC, 2020 yılının ikinci yarısından beri altı kattan fazla büyüyerek Tether’in yerine gözünü dikti. Bunun yanı sıra Şant Manukyan, bu dönemde ön plana çıkan Algorand ve Solana gibi projelerden örnek verdi. Uzman isim bunları kısa vadeli trendler olarak görürken, bir ay sonra önemsiz hale gelebileceklerini vurguladı. Manukyan, Bitcoin konusunda da Metcalfe Yasasını esas alıyor

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle