Kripto Para

Çin’in madencilik yasakları olumlu sonuç doğurabilir mi?

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortalarından bu yana Çin’in kripto para madencilerine yönelik uyguladığı baskılardan dolayı sarsılmış durumda. Squawk Box programında konuşan SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, Çin’in bu tutumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasaları neredeyse her zaman genel anlamda Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketliliklerini takip etti. Yıllardır devam eden bu tutum, 2021 yılında da genel hatlarda yukarı yönlü devam ettikten sonra Mayıs ayında devreye Çin girdi. Çin, Mayıs ayı ortalarında ülkedeki kripto para madencilerine yönelik yasaklama ve kısıtlama kararları aldı ve bununla birlikte piyasa büyük bir çöküş yaşadı. Hala toparlanamamış olan piyasalarda Çin’in baskısı hala görülüyor. Squawk Box programında katılan SkyBridge CEO’su Anthony Scaramucci, bu konuyla ilgili fikirlerini dile getirdi.

  Scaramucci Olaya Olumlu Açıdan Bakıyor

  Çin’in kripto madencileri üzerinde kurduğu baskı ile ilgili konuşan Scaramucci, Çin’in hamlelerin kısa vadede Bitcoin’e olumsuz, uzun vadede ise olumlu yansıyacağını düşünüyor. Her ne kadar Çin’den gelen haberler ile Bitcoin sert düşüşler yaşamış ve piyasada panik oluşmuş olsa da Scaramucci konuya olumlu bir pencereden bakıyor. Anthony Scaramucci, Çin’in oluşturduğu bu baskı sayesinde Bitcoin’in sebep olduğu çevre sorunlarının kademeli şekilde artık ortadan kalkamaya başladığını dile getirdi.

  Anthıny Scaramucci, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a göre bütün Bitcoin madencilik işlemlerinin %56’lık bölümünün yeşil enerji kullanımı ile olduğunu hatırlattı. Michael Saylor, MicroStrategy CEO’luğunun yanı sıra Bitcoin Madencilik Derneği’ne de başkanlık yapıyor.

  Çin’in Yasaklamaları Sonrası Piyasada Son Durum

  Scaramucci, Çin’in yasaklarını çevre sorunlarına olan etkileri ve uzun vadede değer artışları tahmini ile değerlendirdi. Ancak öte yandan Çin’den gelen yasaklama ve kısıtlama haberlerinden sonra artık Bitcoin madencilik algoritmasının da değiştiği ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan bilgilerde, BTC madencilik cihazlarının %50’den daha fazlasının daha kısıtlı alanlarda bulunuyor olması nedeniyle çok fazla işlem gücü kaybı yaşanıyordu. Çin’deki yasaklama haberlerinden sonra ise BTC madenciliği %28 oranında kolaylaştı.

  Ancak yine de piyasanın geneline bakıldığında Çin’de alınan kararların piyasada olumlu karşılanma oranı, olumsuz karşılanma oranından daha az.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle