Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 11 – 17 Nisan 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında hareketli bir hafta geride kalırken, yatırımcılar piyasaya etki eden haberleri yakından takip etti. Lider kripto para birimi BTC fiyatında inişli çıkışlı bir grafik çizilmesi yatırımcılardaki risk iştahını da doğrudan etkiliyor. Hafta başında pozitif sinyaller gösteren BTC hafta sonuna doğru satış baskısıyla karşılaştı.

  11 – 17 Nisan 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  11 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatını etkileyen önemli haberlerin geldiği haftanın ilk işlem gününde yatırımcılar büyük bir düzeltmeyle karşılaştı. Lider kripto para birimi Bitcoin 11 Nisan Pazartesi gününde yüzde 6.27 oranında değer kaybetti. BTC’de görülen bu düzeltme yatırımcıları panik satışlarına yönlendirirken günün kapanışında borsalarda 39.497 dolarlı seviyeler takip edildi. 

  Kripto para odaklı yatırım firması Ark Invest‘in kurucusu Cathie Wood, şirketin PayPal’e yönelik bütün yatırımlarını resmen bitirdiğini duyurdu. Cathie Wood ve şirketi, doğrudan Bitcoin (BTC) ağını ve Lightning Network’ü kullanan Cash App’i tercih etmesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  Bitcoin ve kripto paraların küresel benimsenme oranının artması Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından mercek altına alındı. IMF uzmanları, kripto para kullanımının arkasında yer alan gerekçeleri listeledikleri bir araştırma raporu yayınladı. Kripto para basınında geniş yankı bulan IMF araştırmasını 55 ülkede, on bine yakın katılımcı ile tamamladı. Araştırma sonuçları, kripto para sektörünün gelişimini bir kez daha gözler önüne serdi. 

  12 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Analistlerin sık sık uyardığı sert düzeltme sonrası BTC’de tepki alımları gündeme geldi. 12 Nisan Salı gününde Bitcoin fiyatında yüzde 1.47 oranında artış görülürken toparlanma sinyalleri yatırımcıları umutlandırdı. Buna rağmen Bitcoin fiyatının 40 bin dolar desteği üzerinde fiyatlanması, piyasadaki belirsizliklerin bir süre daha devam edeceğinin göstergesi olarak kabul edildi. 

  Yerli kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Crypto Kemal lakaplı Kemal Hiçyılmaz “Düşmeye bu kadar istekli bir Bitcoin varken dip tutturmaya çalışmak riskli, dönüş sinyali almadan yeni pozisyon açmayacağım büyük düşüş olursa spota ekleme yaparım dönüş gelirse güzel fiyat hareketlerine long açarım.” yorumuyla gündem oldu. Ünlü analistin bu açıklaması toplulukta büyük ilgi gördü. 

  Milyarder David Rubenstein kripto paralar ile ilgili konuştu. Kripto paralara yönelik şüpheci tavrını değiştiren Rubenstein, kripto para sektörünün hızla gelişmeye devam edeceğini söylemesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  13 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatı son dönemde inişli çıkışlı bir grafik çizerken 13 Nisan Çarşamba gününde pozitif sinyaller devam etti. BTC günü yüzde 2.63 oranında yükselişle kapatırken yeniden 41.133 dolarlı seviyelere göz kırptı. Kritik destek üzerinde 2. gün kapanışını yapan Bitcoin’in ardından piyasadaki satış baskısı azalırken yatırımcılardaki risk iştahı artış gösterdi. 

  Nasdaq’ın kripto para yatırımcısı 500 finansal danışman ile yaptığı ankette, danışmanların yüzde 72’sinin spot Bitcoin ETF’inin onaylanması halinde yatırımcılardan büyük ilgi göreceğini açıkladı. Ankete katılan danışmanların yüzde 86’sı ise önümüzdeki 12 ay içerisinde kripto para tahsislerini artırmayı planlıyor. Kripto para yatırımı yapan grubun yüzde 50’si halihazırda Bitcoin vadeli işlem ETF’lerini kullandığını belirterek sektördeki son durumu gözler önüne serdi. 

  14 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası genelinde toparlanma sinyallerinin takip edildiği günlerin ardından 14 Nisan Perşembe günü yine negatif yönlü hareketler takip edildi. Bitcoin fiyatında yüzde 2.91 oranında değer kaybının yaşandığı gün içinde BTC 39.781 dolarlı seviyelere kadar geriledi. Bitcoin’in günlük kapanışı 39.936 dolarlı seviyelerde oldu. 

  Kripto para veri analiz firması Glassnode bazı yatırımcıların kâr realizasyonu yüzünden satışların artış gösterdiğini açıkladı. Raporda “Bitcoin aylarca süren konsolidasyon aralığından bir kopuşun ardından bu hafta geri çekildi. Fiyatlar şu ana kadar sürekli yukarı yönlü ivme bulmakta zorlandı ve yatırımcıların mütevazı bir kâr elde ettiğine dair göstergeler var.” ifadeleri kullanıldı. 

  CoinMarketCap paylaşımında 39.250 dolara kadar düşen Bitcoin fiyatının ardından, balina hareketleri yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Whale Alert balinaların iki büyük Bitcoin transferi yapıldığını Coinbase kripto para cüzdanından “bilinmeyen hesap” olarak tanımlanan bir kripto para cüzdanına iki büyük BTC transferi yapıldı.

  15 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Dalgalı piyasa hareketleri yatırımcıları endişelendirirken BTC’de 15 Nisan Cuma gününde yüzde 1.56 oranına artış yaşanması yatırımcıları sevindirdi. Bitcoin fiyatındaki yükseliş sinyalleri yatırımcıları heyecanlandırırken basına yansıyan haberler bu yükselişte etkili oldu. Popüler borsalarda Bitcoin 40.560 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. 

  Kripto para ATM şirketi Bitcoin of America, sosyal medya anketinde SHIB topluluğunun mu yoksa Bitcoin topluluğunun mu kripto paralarını daha çok desteklediği sorusunu gündeme taşıdı. Yaklaşık 22.000 kişinin katıldığı ankette katılımcıların yüzde 90’ı oylarını SHIB cevabı verdi. Bu anket BTC yatırımcılarının tepkisini çekti.

  Terra Luna Foundation Guard, ünlü teknoloji şirketi MicroStrategy gibi BTC alımları ile gündeme geldi. Son dönemde Bitcoin rezervlerini artırmaya devam eden şirket, son olarak 100 milyon dolarlık BTC alımı yaptı. Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un duyurduğu bu alım hamlesi toplulukta büyük heyecan yarattı. 

  16 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC yatırımcılarını tedirgin eden fiyat hareketleri devam etti. 16 Nisan Cumartesi gününde Bitcoin’deki volatilite azalırken yüzde 0.44 oranında kayıp yaşanması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. BTC fiyatındaki bu düşüşte satış baskısının artmasına neden olan haber akışları etkili oldu. 

  Fidelity National Information Services (FIS), Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerinin benimsenmesini artıran hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Fireblocks ile ortaklık kuran şirket bu kapsamda FIS’ın 6.000’den fazla sermaye piyasası müşterilerine, Fireblocks platformunu sunmaya başladı.

  Kripto para analisti Ali Martinez, 10.000 Bitcoin’den fazla bakiyeye sahip cüzdanların sayısı son 4 günde yüzde 4.6 azaldığını açıkladı. Ünlü analist ayrıca, 10.000 BTC’den fazla kripto paraya sahip olan cüzdan sayısındaki düşüşü gösteren bir Glassnode grafiğine dikkat çekti. Son dört günde BTC balina sayısı 91’den 87’ye düştü.

  17 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatında kayıpların devam ettiği 17 Nisan Pazar gününde yüzde 1.68 oranında kayıp olması analistlerin dikkatini çekti. En büyük kripto para birimi Bitcoin haftanın son işlem gününde 40 bin dolar desteği üzerinde kalıcı olamadı. BTC’deki düşüşün ardından popüler borsalarda 39.703 dolarlı seviyeler takip edildi.

  Popüler trader Peter Brandt, Bitcoin’i 10 katına çıkarabilecek rallinin 2024 yılında geleceğini söyledi. Ünlü analist yeni buna alternatif olarak Bitcoin fiyatının bir süredir devam ettiği yatay seyrine uzun bir zaman daha devam edebileceğine dikkat çekti: “BTC fiyatı 2 ya da 3 yıl yatay seyir izleyebilir ya da 10x’lik bir boğa koşusuna başlayabilir.”

  Dev varlık yöneticisi BlackRock uzmanları FED’in faiz politikasına dair açıklamalar yaptı. Piyasaların FED’in gelecek yıl faizi yüzde 3 yükselteceği beklentilerinin aksine BlackRock uzmanları, faizin yüzde 2’ye kadar çıkabileceğini vurguladı. Ayrıca yüksek enflasyon nedeniyle artan fiyatların zirve yaptıktan sonra kademeli olarak düşeceğini ve BTC fiyatını etkileyebileceğini hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle