Kripto Para

Dünyada kaç tane kripto para yatırımcısı vardır?

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok büyük bir popülarite elde etti. Bu durum, dünyanın her yerinden gelen yatırımcıların sektöre girmesiyle gerçekleşti. Crypto.com tarafından paylaşılan verilere göre Ocak ayından bu yana sektöre giren kullanıcılarla, kripto para kullanıcı sayısı 2 kat arttı.

  Kripto para piyasaları 2020 yılında kademeli olarak büyümeler elde etti. Mart 2020’de Covid-19 salgınının etkisini göstermesiyle piyasalarda yaşanan çöküşün ardından, kripto para sektörü büyümeye başladı. Yeni yatırımcıların sektöre girmesi, büyük firmaların sistemlerine kripto paraları entegre etmesi ve kurumsal şirketlerin kripto para yatırımları yapması, dönem boyunca kripto para sektörüne yeni yatırımcıları çekti. Gelen yeni yatırımcılarla birlikte 2021 yılında sektör çok ciddi ve öngörülemez bir büyüme yaşadı.

  Kripto para piyasalarında yaşanan büyüme ve gelen yeni yatırımcıların oluşturduğu talep yoğunluklarıyla başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri rekor seviyelere kadar artışlar gösterdi. Bu da sektöre yeni yatırımcıların girmesine önayak oldu. Yatırımcı sayısı arttıkça büyüyen sektörde yakın zamanlarda yaşanan sert değer kayıpları her ne kadar birçok tasfiyeye yol açmış olsa da piyasadaki yatırımcı sayısında yaşanan artışlar dikkat çekiyor.

  Kullanıcı Sayısı 221 Milyona Ulaştı

  Crypto.com tarafından paylaşılan verilere göre 2021 yılında Ocak ayından bu yana sektöre giren yeni kullanıcılarla birlikte, sektördeki kullanıcı sayısı 2 katına çıktı. Crypto.com verileri incelendiğinde, en yüksek artışların Ocak ve Temmuz aylarında yaşandığı görülüyor. Verilere göre gelen yeni kullanıcılarla birlikte, sektördeki kullanıcı sayısı 221 milyona ulaştı. En fazla artışların yaşandığı Ocak ve Temmuz aylarında ise Bitcoin’in yukarı yönlü hareket ettiği de ayrıca dikkat çekiyor.

  Kripto Sektöründeki Artış Nasıl Ölçülüyor, Kullanıcı Sayısı Hangi Dönemlerde Arttı?

  Crypto.com’un paylaştığı veriler tam anlamıyla kesin sonuçları vermiyor. Platform, küresel anlamda kripto para kullanıcı sayısını tahmin etmeye yönelik bir ölçüm metriği kullanıyor. Platform bu alanda, zincir üstü veriler ve birçok farklı parametreden yararlanarak bu sonuçları ortaya koyuyor. 

  Crypto.com verilerine göre sektördeki kullanıcı sayısında gerçekleşen artış, DeFi sektörünün büyümeye başladığı 2020 dönemi ile paralellik gösteriyor. Ayrıca PayPal’ın sektöre girişinin de aynı dönemdeki ciddi artışlarla örtüştüğü görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle