SEC spot BTC ETF kararını açıkladı! Beklentiler gerçekleşti

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Franklin Templeton tarafından yapılan spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna yanıt verdi. Karar, piyasadaki beklentilere paralel bir şekilde “erteleme” yönünde oldu.

  Kripto para sektörü, fon yönetim şirketlerinin adeta birbiriyle yarıştığı spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını yakından takip ediyor. Merakla beklenen spot BTC ETF başvurularıyla ilgili bir gelişme daha yaşandı. SEC, son olarak Franklin Templeton varlık yönetim şirketinin başvurusuna yanıt verdi.

  Franklin Templeton’un yaptığı başvuruda ilk karar verme tarihinin son gününde SEC’den açıklama geldi. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre düzenleyici kurum, Franklin Templeton spot BTC ETF başvurusuna erteleme kararı verdi.

  SEC Başvuruları Aynı Anda Onaylayacak

  SEC, bununla birlikte Global X’in de spot BTC ETF başvurusunu ertelemişti. SEC Başkanı Gary Gensler, dün de bir başka spot ETF başvurusu olan Hashdex’in başvurusunun ertelendiğini açıklamıştı. Her iki başvuru için son tarih 1 Ocak 2024 oldu. Kripto para sektörü, nihai kararın verileceği bu tarihte spot BTC ETF’lerinin onaylanmasını bekliyor.

  Bloomberg ETF analistleri, kripto para piyasasının geleceğine yön verecek spot BTC ETF başvurularıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Eric Balchunas, SEC’in 10 Ocak 2024 tarihine kadar çok sayıda BTC spot ETF başvurusunun onaylanacağını belirtiyor. Uzmanlara göre SEC fon şirketleri arasında haksız rekabete yol açmamak için aynı anda birden fazla başvuruya onay verecek.

  Fidelity’den Spot Ethereum ETF Başvurusu

  Dev varlık yönetim şirketi Fidelity, spot BTC ETF başvurusundan sonra bir diğer kripto para için borsa yatırım fonu çıkarmaya hazırlanıyor. Fidelity, Ethereum spot ETF ürünü için SEC’e resmi başvuruda bulunduğunu duyurdu. Bu başvuruda varlık saklama kuruluşu olarak Coinbase borsası gösterildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle