Çin baskısı ile BTC ayılara teslim oldu!

  Kripto para piyasasında görülen karışık sinyaller, analistler ve uzman isimler tarafından farklı yönlerde yorumlanmaya devam ediyor. Bir kesim mevcut düşüşleri “dip nokta” olarak değerlendirip yükseliş beklerken, bir kesim ayı piyasasının başladığını düşünüyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da ayı piyasasının artık onaylandığını iddia etti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2017’de 20 bin dolar rekorunu kırdı. Ardından tekrar bu seviyeye çıkamayan Bitcoin, bunu ancak tam 3 yıl sonra Aralık 2020’de başardı. Bu yükseliş sonrasında piyasada büyük ralli başladı ve Bitcoin rekorlarını geçen sürede güncelledi. Son olarak Nisan ayında 64 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin için beklentiler de daha yukarı yönlü oldu. Ancak Mayıs ayında gelen sert çöküş, birçok kişinin de beklentisini değiştirdi.

  BTC Çin Baskısı ile Karşı Karşıya

  Mayıs ayında yaşanan çöküş sonrası hem Bitcoin hem de genel anlamda kripto para piyasası hala toparlanamadı ve kripto paralar yukarı yönlü mücadelelerine devam ediyor. Bitcoin’de Haziran ortasında toparlanma sinyalleri görülmüş olsa da Çin’den gelen baskıcı haberlerin ardından Bitcoin 35 bin dolar seviyesinin altına sıkışıp kaldı.

  Bu durum, Bitcoin ve kripto para piyasası adına geleceğe yönelik yapılan yorum ve tahminlerin de genellikle aşağı yönlü güncellenmesine neden oldu. Zincir üstü analiz firması CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da piyasanın ayılara teslim olduğunu düşünüyor.

  Kim Young Ju’nun Açıklamaları

  Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan Ju, istemeyerek de olsa piyasanın artık ayıların hakimiyetine geçtiğini iddia etti. Ju bir grafikle birlikte dile getirdiği yorumlarında şu ifadelere yer verdi:

  “Bunu söylemekten nefret ediyorum ama görünüşe göre Bitcoin ayı piyasası onaylandı… Balina satışı ayı/sahte boğa piyasasını, perakende satış ise boğa piyasasını ifade eder. Şimdi nötr durumdayız. Alım-satımı durdurun, sabırlı olun ve bir sonraki oynaklığı bekleyin.”

  MicroStrategy’nin Alımı Yeterli Olmadı

  Ki Young Ju’ya göre Bitcoin piyasasının ayılara teslim olmasının arkasındaki en büyük işaret, büyük ölçekli yatırımcıların borsalara toplu kripto para göndermeye başlamış olmaları. Piyasada yaşanan bu sert çöküşlerde MicroStrategy’nin 489 milyon dolarlık BTC satın almış olması bile ayıları dizginleymedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle