Kripto Para

DBS Bank’tan Asya’da ilk banka destekli kripto hizmeti

  Singapur merkezli DBS Private Bank, kripto para piyasasına adım attı. Banka dijital varlıklara karşı artan yatırımcı ilgisi ile birlikte kripto para birimleri için tröst hizmetini başlattı. Hizmet yalnızca dijital borsalardan bulundurulan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XR) ve Bitcoin Cash (BCH) için geçerli olacak.

  DBS Bank, 1968 yılında Singapur hükümeti tarafından kuruldu ve banka Temasek Holdings’in bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Banka 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle 518 milyar dolarlık varlığı bakımından Güneydoğu Asya’nın en büyük bankacılık kuruluşu oldu. Asya’nın da en büyük bankaları arasında yer alan DBS Bank, 2018 yılında Global Finance tarafından “dünyanın en iyi bankası” seçildi. 2003 yılına kadar The Development Bank of Singapore olarak hizmet veren banka, DBS Bank olarak faaliyetlerine devam ediyor.

  Müşterilere Sunulacak Olan Olanaklar

  Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası, dijital varlıklara karşı duyulan talebe karşılıksız kalmadı. Banka, kripto para birimleri için tröst hizmetini başlattı. Tröst, bir grup şirketin bir araya gelerek rekabeti ortadan kaldırmak için fiyat kontrolünü sağlamak amacıyla birlikte hareket etmesidir. Tröst oluşumlar, tekelleşmenin bir sonraki adımı olarak değerlendirilebilir. DBS Group Holdings, 14 Mayıs tarihinde konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.

  Yapılan açıklamada teklifin, özel bankacılık müşterilerinin bu varlıklara ulaşmasında şu olanakların tanınacağı belirtildi:

  • Güvenli yatırım,
  • Emniyetli ve yapılandırılmış yatırım,
  • Saklama ve yönetim yapma.

  Hizmet Sadece DBS Digital Exchange Üzerindeki 4 Varlıkta Geçerli Olacak

  Söz konusu hizmet, Aralık 2020’de başlatılan DBS Digital Exchange üzerine kurulu olarak, kurumsal ve akredite yatırımcılara dijital varlık için tam entegre token’laştırma, ticaret ve saklama ekosistemi sunuyor. DBS Group Holdings tarafından atılan tröst hizmetinde, sadece DBS Digital Exchange üzerinde bulundurulan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Bitcoin Cash (BCH) için geçerli olacak.

  DBS Private Bank Grup Başkanının Açıklamaları

  DBS Private Bank Grup Başkanı Joseph Poon, atılan bu adıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Poon açıklamasında “Hizmetimiz müşterilerin bu varlıkları güvenli bir şekilde yönetmelerine ve ellerinde tutmalarına olanak tanıyor” sözlerini dile getirdi.

  Geleneksel finans sektöründe yer alan şirketler, dijital varlıklar daha da olgunlaştıkça ve daha çok benimsendikçe, kripto para piyasalarındaki etkinliklerini artırıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle