Chia Network (XCH) Coin Nedir? XCH Nasıl ve Nereden Alınır?

  Doğa dostu Chia Network (XCH) Coin büyük bir ilgi ile karşılaştığı kripto para dünyasında, uzun süren konsolidasyon süreci nedeniyle yakından takip ediliyor. Bitcoin ile karşılaştırılabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülen XCH Coin nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, geleceği nasıldır ve nereden alınır ve satılır sorusunun yanıtlarını yazımızda sizlerle buluşturmaya çalıştık.

  Chia Network (XCH) Coin Nedir?

  BitTorrent protokolünün programcısı Bram Cohen tarafından 2017 yılında açık kaynaklı proje olarak geliştirilen altcoin’dir. HDD ve SSD sabit disklerle madencilik yapılmasını öngören XCH Coin, Proof-of-space mantığı ile madencilerini ödüllendiren akıllı işlem platformudur.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Chia Network (XCH) Coin projesinde geliştiriciler, daha çevreci bir Coin yaratmayı hedeflemişlerdir. “Yeşil Coin” projelerinde başarıyı yakalamak için Proof-of-space konsensüsünü tercih ederek Bitcoin gibi Proof-of-work konsensüsü kullanan kripto paralara göre daha az enerji tüketimi ve daha düşük ısı yayma değerlerine ulaşmışlardır.

  HDD ve sabit disklerle kazım yapılabilen XCH Coin hakkında daha detaylı bilgi almak için https://chia.net/ adresi üzerinden ulaşılan Chia Network Coin whitepaper’ını inceleyebilirsiniz.

  XCH Coin Yorumları

  XCH tercih ettiği ödüllendirme ve madencilik sistemi ile kısa sürede popülerlik kazandı. Kripto para madenciliğine yönelik çevreci eleştirilerde seslerin yükseldiği bir anda piyasa çıkan Chia Network Coin, Bitcoin ile benzer temeller üzerinden yola çıktı. Bitcoin’den teknoloji olarak daha başarılı olduğu savunulan coin için uzmanlar, gelecekte portföylerde yer alması için daha fazla tercih edilebileceğini düşünüyor. SeaGate ve Phison gibi sabit disk üreticilerinin Chia Coin nedeniyle sabit disk fiyatlarına %10 zam yapacak olması, XCH yorumlarında geçen beklentileri destekler nitelikte değerlendiriliyor.

  XCH Coin Geleceği Ne Olur

  Bitcoin ve PoW konsensüsü kullanan pek çok kripto paranın fosil yakıtlara olan bağımlılığı, Chia Coin için bir artı teşkil ediyor. Uzun bir süre borsalarda listelenmeden yoluna devam eden ve ilk olarak Gate.io borsasında listelenmesi ardından fiyatında beklenenin çok üstünde bir değerleme gözlemlenen XCH Coin’de uzmanlar, orta ve uzun vadede iyi bir boğa piyasası öngörüyor. Küresel ısınma sorunu ve bu doğrultuda hayatımıza giren iklim anlaşmalarının gösterdiği gibi fosil yakıt devrinin giderek tükenmesi, Chia Network Coin’i pek çok kripto paraya göre ön plana çıkarıyor.

  Chia Network (XCH) Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

  • 1. Adım: Chia Coin satın almak için Gate.io, OKEx, Binance ve Huobi Global borsalarına erişim sağlayın.
  • 2. Adım: Seçtiğiniz borsada hesap açılışı yapın ve kimlik tanımlama süreçlerini tamamlayın.
  • 3. Adım: Hesabınızın aktif hale gelmesi ardından para transferi gerçekleştirin.
  • 4. Adım: Kripto para alım ve satım menüsü üzerinden mevcut XCH paritelerinden uygun olanı seçin ve bakiyenizin izin verdiği tutarda alım emri girin.
  • 5. Adım: Satın aldığınız XCH Coin’i borsada tutabileceğiniz gibi donanım cüzdan aracılığı ile güvenle saklayabilirsiniz.

  Avantajları Neler?

  Chia Network (XCH) Coin avantajları şu şekildedir:

  • Proof-of-work (PoW) konsensüsü kullanan tüm kripto para birimlerine göre daha çevrecidir.
  • Bitcoin’e göre daha başarılı teknolojiye sahiptir.
  • Cüzdanlar arası transfer ve alım-satım işlemlerinde BTC’den daha hızlıdır.
  • Düşük işlem ücretleri ile takas ve transfer işlemleri yapılmasına olanak tanır.

  Dezavantajları Neler?

  Chia Network (XCH) Coin dezavantajlarını şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Bitcoin’e pek çok açıdan benzeyen XCH, kripto para dünyasının en güçlü ismi ile rakiptir.
  • Donanım cüzdan kullanılmadığında saldırı riski altındadır.
  • Uzun süredir yatay seyreden fiyatı, altcoin yatırımcılarının şüpheyle yaklaşmasına yol açabilir.

  Sonuç

  Chia Network yerel kripto para birimi olan XCH, yeşil enerji alanına odaklanması ile rakibi Bitcoin’den farklı olmak için kendisine iyi bir alan seçmiştir. Madencilik işlemlerinde sağladığı sabit disk seçeneği ile cezbedici olan altcoin, hızlı ve düşük ücretli işlem gerçekleştirme fırsatı tanır. Ölçeklenebilirlik konusunda yüksek performans gösteren XCH Coin için orta ve uzun vadede yüksek beklentiler bulunmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle