Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 12 – 18 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında oldukça volatil geçen bir hafta daha geride kaldı. Kripto para yatırımcıları, bir süredir beklenen yükseliş hareketiyle sevinirken BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu tazeledi. Ancak haftanın son gününde yaşanan sert düzeltme tüm kazançları geri verdi.

  12 Nisan ile 18 Nisan arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeler ve dikkat çekici fiyat hareketleri hakkında detaylı bilgileri özel haberimizde bulabilirsiniz.

  12 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin haftanın ilk işlem gününe güçsüz başladı. Yükseliş için yeterli desteği göremeyen BTC fiyatında yatay seyir devam ederken Grayscale fonundan BTC alım haberi geldi. Bitcoin fiyatının düşüş yaşadığı anlarda daha fazla Bitcoin alımı ile gündeme gelen Grayscale, yüksek profilli müşterileri için BTC satın aldı. 

  Fonun 1 milyar doların üzerinde Bitcoin satın alarak rezervine eklemesi kripto para piyasasında ve yatırımcılarında heyecan yaratsa da istenen desteği göstermedi. Eski bir Goldman Sachs çalışanı Raoul Pal Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarının yatırımcıları korkutmaması gerektiğini söyledi ve bunun olumlu bir özellik olduğunu ifade etti. 

  Altcoin Daily’nin kurucu ortağı ve sunucusu Aaron Arnold, BTC fiyatında büyük bir patlama yaşanacağı söyledi. Analist yaz aylarındaki rallide 100 bin dolarlık bir ralli görüleceğine dikkat çekti. Hindistan yönetiminin Bitcoin ve kripto konusunda açık fikirli olmaya başlaması piyasa açısından olumlu bir gelişme olarak gözlemlendi. Bu gelişmelerin ışığında lider kripto para birimi BTC, pazartesi gününde yüzde 0.19 oranında değer kazanarak yatay hareketini sürdürdü. 

  13 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren fiyat hareketi 13 Nisan Salı gününde yaşandı. BTC fiyatı gün içindeki gelişmelerle birlikte destek alarak yüzde 6,14 oranında değer kazandı. Bu yükseliş BTC fiyatında yeni bir ATH belirlenmesini de beraberinde getirdi. Bitcoin fiyatının yüksek seviyelere ulaşmasında etkili olan bazı haberler kripto para basınında geniş yankı buldu.

  Yüklü BTC alımlarıyla gündeme gelen MicroStrategy şirketi, SEC başvurusunda, bundan sonra kurul üyelerine Bitcoin ile ödeme yapılacağı bildirdi. Şirket bu sayede Bitcoin’in değerini ve önemini de kabul ettiğini herkese gösterdi. J.P. Morgan, küresel bankalar arasında maliyetleri düşürmek ve reddedilen ve iade edilen işlemlerin sayısını azaltmak için blockchain teknolojisini kullanmaya başladı.

  Riot Blockchain, yaklaşık 11.2 milyon dolarlık 187 BTC ürettiğini ve bunun bir önceki aya oranla yüzde 80 daha fazla olduğunu açıkladı. Grayscale’nin CEO’su Michael Sonnenshein, son açıklamasında kripto merkezli bir video serisi yayınlamak için TIME dergisi ile ortak olduklarını söyledi. Real Vision CEO'su Raoul Pal BTC fiyatının mevcut boğa piyasasında 1 milyon doları görebileceğini öne sürdü. 

  14 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky, Bitcoin‘in bu yılın sonunda sonunda 100 bin dolara ulaşacağını öngördü. Ünlü kripto para analisti Tone Vays, BTC’nin 120 bin dolara doğru yöneldiğini ifade etti. Ancak popüler analist, önümüzdeki 4-5 hafta içinde kripto para piyasasında çok büyük düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu. Dünyanın önde gelen küresel bankalarından Bank Of America, fon yöneticilerine yönelik bir Bitcoin anketi düzenledi. Ankete katılan ünlü fon yöneticilerinin %74’ünün hala Bitcoin’in “bir balon” olduğunu düşündüğü dikkatlerden kaçmadı. 

  Pantera Capital CEO’su Dan Morehead tarafından yayınlanan tahmin raporunda BTC’nin 1 Ağustos tarihinde 115 bin dolara ulaşabileceği belirtildi. Bu gelişmelerle birlikte lider kripto para biriminin fiyatında bir miktar geri çekilme görüldü. Yüzde 0.88 oranında düşüş olmasına rağmen BTC 62 bin 980 dolarda günü kapatmayı başardı. 

  15 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni günde BTC fiyatında kısıtlı yükselişler görüldü. Piyasaya yansıyan önemli haberler arasında Goldman Sachs CEO’su David Solomon’un BTC ve kripto para birimlerinin önemine değinmesi dikkat çekti. Ancak ünlü yönetici bankanın yakın zamanda bu alanda faaliyet göstereceğini düşünmüyor. ABD Senatosu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun 33. başkanı olarak eski CFTC başkanı Gary Gensler’i seçti.

  Sigorta devi AXA sigorta primlerinin Bitcoin ile ödenebileceğini açıkladı. Bu olumlu gelişmeye rağmen Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelen eleştiriler BTC fiyatındaki yükselişin sınırlı kalmasına yol açtı. Powell, Bitcoin’in sadece insanlar ona değer verdiği için değerli olduğunu düşünüyor ve temelde değersiz görüyor. Bu haberlerin etkisinde BTC fiyatı yüzde 0.37 oranında yükselerek yeniden 63 bin 200 dolara tırmandı.

  16 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  16 Nisan gününde Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketi hız kazandı. Lider kripto para birimi gün içinde yüzde 2.19 oranında değer kaybı yaşayarak yatırımcısını üzdü. Basında yer alan haberler ise dikkatlerden kaçmadı. Özellikle yerli kripto para basınının gündemine damgasını vuran olay TCMB’nin kripto paralar ile ödeme yasağı getiren düzenlemesi oldu. Kripto paralarla doğrudan veya dolaylı şekilde ödeme yapmayı kısıtlayan yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. 

  Dünyanın en büyük varlık yönetici Blackrock’un CEO’su Larry Fink, ripto paraların harika bir varlık sınıfı haline gelebileceğine inandığını söyledi.2016 yılında Bitfinex borsasından çalınan Bitcoin’lerin bugün harekete geçtiği tespit edildi. Uzmanlar bu durumu Bitcoin piyasasında risk iştahının azalması şeklinde yorumladı. Zap.org’un kurucu ortağı Nick Spanos BTC’nin nisan ayı sonunda 70 bin dolara yükseleceğini kaydetti. 

  17 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Cumartesi gününde BTC fiyatındaki düşüş hareketi benzer şekilde devam etti. BTC fiyatında yüzde 2.18 oranında kayıp yaşanırken, yerli ve yabancı kripto para basınındaki haberler dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem, kripto para piyasasına yönelik hamlelerin devam edeceğini açıkladı. Bu açıklamalar, yerli kripto para yatırımcılarında panik ve tedirginliğe yol açtı. 

  Ünlü hisse senedi yatırımcısı Jim Cramer, elindeki Bitcoin’lerin yarısını sattığını açıkladı. Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio “Bitcoin, kendisini emsal değeri olan bir para birimi olarak ispatladı.” açıklamasında bulundu. Popüler Bitcoin ATM firması Coin Cloud, 2021 yılının sonuna kadar dünya çapında 8 bin Bitcoin ATM’si daha kurmayı planladığını açıkladı.

  Milyarder yatırımcı Mike Novogratz’a göre, Coinbase’in halka arzından sonra ortaya çıkan aşırı olumlu hava Bitcoin fiyatını etkileyebilir. Popüler yatırımcı, yükseliş hareketlerinin hız kazanması sebebiyle kripto para piyasalarında bir düzeltme olabileceğini vurguladı. Bu haberlerin etkisiyle BTC fiyatı günü 60 bin dolar seviyesinde kapamayı başardı. 

  18 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta boyunca dalgalı bir grafik çizen lider kripto para birimi BTC, 18 Nisan Pazar gününde büyük bir düzeltme yaşadı. BTC ile birlikte pek çok altcoin fiyatı adeta çakıldı. Kripto paralarda yaşanan sert düşüşte BTC kayıpları gün içinde yüzde 12’ye kadar çıktı. Bazı analistler, kısa sürede 52 bin dolara kadar gerileyen BTC’nin düşüşüne sebep olarak Çin’de yaşanan elektrik kesintilerini gösterdi.

  60 bin dolar seviyesinde başladığı gün içinde 52 bin dolara kadar geriledikten sonra kayıplarının bir kısmını telafi eden Bitcoin yatırımcıları rahatlattı. Bitcoin fiyatı günü yüzde 6.39 oranında kayıpla 56 bin 207 dolarda kapadı. Lider kripto para birimi bu hareketle hafta başındaki seviyesinden 3 bin dolar daha gerilemiş oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle