Celo Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Tamamen mobil cihazlar için optimize edilen ve büyük şirketlerden oluşan bir grup geliştiricinin hayata geçirdiği Celo blockchain projesi Türk yatırımcılar arasında popülerleşiyor. Milyarlarla ifade edilen hedef kitle ve benzersiz bir misyonla dikkat çeken Celo projesini merak eden okurlarımız için hazırlanan rehber içeriğimizden;

  Celo nedir, hangi borsalarda listelenir, artıları ve eksileri nelerdir gibi merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

  Celo Coin Nedir?

  Celo, mobil cihaz kullanıcılarına yönelik geliştirilmiş ve kripto para biriminin benimsenmesini artırmaya odaklı bir blockchain projesidir. Akıllı cihaz kullanıcıları arasında küresel ödeme altyapısı kurma görevini üstlenen Celo projesinin yerel token’i Celo Coin’dir. Celo Coin, ekosistemin tamamlayıcı işlevini yerine getirmek adına geliştirilmiş bir Proof-of-Stake (PoS) token’idir.

  Celo Projesi ve Whitepaper

  Celo, bankacılık uygulamalarına erişimi olmayan kitle de dahil olmak üzere dünya üzerinde milyarlarla ifade edilen akıllı telefon kullanıcısını kripto para biriminde işlem yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor. Bu hedefi yerine getirmek adına telefon numaralarını genel anahtar olarak kullanan Celo, mobil cihazlar için tasarlanmış hızlı ve ultra hafif bir istemciye sahiptir.

  Tamamen uyumlu bir PoS Layer-2 protokolü olarak geliştirilen Celo, işlem ücretlerinin token veya stablecoin’lerle ödenmesini sağlamaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan için ekosistem üzerinde oluşturulan varlıklardan ve uygulamalardan yararlanan Celo, ayrıca merkezi olmayan finansın (DeFi) bir parçası olarak akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (DAAP) ağ üzerinde oluşturulmasına izin vermektedir.

  Celo, hedef kitle olarak belirlediği mobil cihaz kullanıcıları için optimize edilmiş bir blok zincirine sahiptir. Bu blok zincirinde işlem ücretleri otomatik olarak hesaplanır ve kullanıcıların herhangi bir para biriminde işlemleri destekleyen gas ücretlerinin ödemelerine olanak tanınır. Ekosistem içinde CELO ve CUSD olmak üzere iki para birimi kullanılırken, CELO Token işlem ücretleri ve yönetişim gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ağın güvenliğinin risk ispatı ile sağlandığı Celo projesi hakkında teknik bilginizi artırmak için rehber yazımızla birlikte https://docs.celo.org/ adresi üzerinden erişim sağlanan proje whitepaper’ına göz atabilirsiniz.

  Celo Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Celo ana ağı Nisan 2020’de başlatıldı. Projeyi hayata geçiren isimler arasında MIT, Google, GoDaddy, Federal Reserve Bank (FED), Cambridge Üniversitesi, Visa, Square, Stanford, Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD Adalet Bakanlığı ve Bankalardan oluşan bir ekip görev almıştır.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  CELO Token kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yönetişim: CELO Token kullanıcıları, ekosistemin geleceğine yönelik oylamalara katılım hakkı elde edebilirler.
  • İşlem Ücretleri: Ekosistem içinde işlem ücretleri CELO ile ödenebilir.
  • Platform İşlevlerinin Çalıştırılması: Ekosistemin tamamlayıcı işlevleri yerine getirilebilir.
  • Para Transferleri: CELO ile yapılan para transferleri hızlı ve düşük işlem ücretleri ile gerçekleştirilebilir.
  • Yatırım: Listeleme yapan kripto para borsalarından CELO Token alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir.

  Celo Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Celo, akıllı telefon kullanıcılarına odaklı satış noktası ile benzersizlik kazandı. Mobil cihaz kullanıcılarının katlanarak artmasından yola çıkan şirket, kripto para kullanan kişilerin aynı oranda artmadığını fark ederek bunu tersine çevirmenin bir yolu olarak Celo projesini hayata geçirdiler. Tamamen mobil cihazlar için optimize edilen Celo blok zinciri, kazandığı benzersiz özellikler ile misyon edindiği kripto para kullanım teşvikini başaracağa benziyor. Projenin çalışma sisteminden sahip olduğu güvenlik aşamalarına kadar pek çok alanı kapsayan özel yönlerine kısaca şu şekilde değinebiliriz:

  • Platform Çalışması: Platformu çalıştıran üç kısım bulunur. Hafif istemciler olarak anılan ilk kısım, Celo’nun mobil cüzdanı gibi kullanıcının mobil cihazlarında çalışan Celo Network uygulamalarıdır. İkinci kısım doğrulayıcı düğümler ise fikir birliği mekanizmasına katılan, işlemleri doğrulayan ve yeni bloklar üreten bilgisayarlardan oluşur. Son kısım tam düğümler ise doğrulayıcı düğümleri ve mobil cüzdanlar arasında köprü görevi gören, hafif istemcilerden gelen istekleri alan ve işlemleri doğrulayıcı düğümlere ileten bilgisayarlardan oluşur.
  • Bizans Hata Toleransı (BFT): Ağın merkezinde, dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan BFT isimli bir PoS yönetim mekanizması bulunmaktadır.
  • İki Token’li Ekonomi: Celo ekosisteminde kripto işlemlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artırmak adına CELO ve cUSD isimli iki yerel token kullanılır.

  Güncel Celo Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarındaki en son güncel verilerde 1 Celo fiyatı %celo+try% TL. Döviz cinsinden ise %celo+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Celo fiyatı 24 saatte %celo+yuzde%.

  Celo Coin’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Celo, benzersiz misyonu ile dikkat çekerken vaat ettiklerini yerine getirmek adına yenilikçi teknolojiler ile donatıldı. Üç basamaktan oluşan çalışma sistemi ve diğer özellikleri eşliğinde Celo projesinin artıları ve eksileri şu şekilde gerçekleşmektedir:

  Avantajları

  • Büyük Hedef Kitle: Celo, akıllı cihaz kullanıcılarını hedefleyerek hedef kitlesini geniş tutmaktadır.
  • Basitleştirilmiş Kullanım: Kolay kullanımı ile gas ücret ödemesi gibi karmaşık işlemlerin bile mobil üzerinden gerçekleştirilmesine olanak tanır.
  • Fonksiyonellik: Geliştirilen uygulamalar, DAPP’ler ve akıllı sözleşmeler ile geniş bir kitleye hitap eder.
  • Yaygın Kullanım: CELO, yönetişim ve işlem ücret ödemesi gibi ekosistem içinde farklı kullanım alanları ile desteklenir.
  • Erişilebilirlik: Binance başta olmak üzere Coinbase, KuCoin, Gate.io, vb. büyük borsalarda listelenir.

  Dezavantajları

  • Çift Yerel Token: Ekosistem içinde var olan cUSD gibi ikinci bir yerel token, CELO Token üzerindeki baskıyı artırabilir.
  • Dalgalı Token Fiyatı: CELO fiyatları aşırı volatildir.

  Celo Coin Hangi Borsalarda Var?

  CELO Token listeleme yapan borsalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • OKX
  • Gate.io
  • Bittrex
  • Bybit
  • Coinlist Pro
  • WazirX
  • MEXC

  Celo Coin Piyasa Bilgileri

  CELO Token makimum arzı 1.000.000.000 adettir. CELO Token, 30 Ağustos 2021 tarihinde $10,66 fiyatla tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) ulaştı. CELO Token’de 14 Kasım 2022 tarihinde ise $0,4043 fiyatla tüm zamanların en düşük değeri (ATL) görüldü. Celo piyasa analizi, uzman yorumları ve fiyat hedefleri için blog içeriğimize göz atın!

  Celo Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • 1. Adım: Binance, OKX, Coinbase, vb. CELO listeleme yapan kripto para borsalarının web sitelerine ya da mobil uygulamalarına erişim sağlayın.
  • 2. Adım: Seçtiğiniz borsanın işlem kanalı üzerinden istenen KYC bilgilerinizi kullanarak ücretsiz üyelik formunu doldurun.
  • 3. Adım: Açılan hesabınızı “Güvenlik” sekmesine giriş yaparak, istenen iki doğrulamayı tamamlamanın ardından aktifleştirebilirsiniz.
  • 4. Adım: Hesabınıza para gönderin.
  • 5. Adım: Kripto para alım ve satım ekranını kullanarak CELO Token alış emri oluşturun.
  • 6. Adım: Gerçekleşen emir sonrası borsa bakiyenize yansıyan CELO Token’i dilerseniz alternatif cüzdan seçeneklerine taşıyabilirsiniz.

  Özet Olarak

  Celo Coin, cep telefonu kullanıcıları arasında kripto para işlemlerinin artırılmasını hedefleyen bir kripto para birimidir. CELO Token, ekosistemin işlevlerini yerine getirilmesi ve yönetişim alanında kullanılmaktadır. 1 milyar adet maksimum arza sahip olan CELO, büyük borsalarda listelenmektedir. Okurlarımız CELO satın almak istediklerinde dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile birlikte Coinbase, OKX, Gate.io ve KuCoin gibi büyük borsalardan işlem yapabilirler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle