Celo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda akıllı cihazlar ile kripto para ticareti yapmayı tercih edenlerin ilgisini kazanan Celo Coin hakkında bilgileri sunacağız. Celo Coin avantajları, dezavantajları neler, nasıl alınır, nedir, projesinin amacı ne ve gelecekteki fiyat tahmini ne gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Celo Coin Nedir?

  Celo Coin, bir cep telefonu numarasını genel anahtar olarak kullanarak transferi yapılabilen kripto para birimdir. Celo ağında 6 milyardan fazla akıllı telefon, yüksek ölçeklendirilmiş alanda Celo Coin ile işlem yaparlar. Bu Coin aynı zamanda Celo ağında yer alan ve fiat para birimlerinin değerini takip eden yerel sabit kripto paralar ile de alınabilen bir coin’dir. İşlem ücretleri, Celo ağının yerel sabit jetonları ile ödenebilmektedir.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Celo Coin projesi, akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto para ticaretinin daha fazla benimsenmesini amaçlar. Bu yüzden akıllı telefonlara ait numaraları Celo ağından genel bir anahtar şifre olarak tanımlamaya ve bu şifre üzerinden işlem yapmaya izin verir. Proje, birden fazla ERC-20 benzeri stable jetona destek verir. Projenin amaçlarından bir diğeri On-Chain yönetişim yolu ile ağı güvenli ve verimli tutmaktır. Oldukça hızlı bir cep telefonu senkronizasyonu sunarak, dakikalık coin transferlerini mümkün kılar. Proje hakkında diğer bilgileri https://docs.celo.org/ adresindeki Whitepaper’dan edinebilirsiniz.

  Celo Coin Yorum

  Bu coin hakkında yapılan yorumlarda mobil modelde işlemin haricinde, staking işleminden de yararlanılabildiği belirtilmiş. Yatırımcılar, Celo Coin’in pos konsesüsü benimsediğini ve merkeziyetsiz finansal işlemler arasından staking için kullanılabildiğini açıklıyorlar. Staking kapsamında ise pasif geliri Celo Coin olarak elde edebildiklerini ifade ediyorlar. 

  Celo Coin Geleceği

  Celo Coin geleceği hakkında tahmin yapan analistler, onun akıllı cihazlar üzerinden kripto para ticaretini yükseltme amacına ilerleyen yıllarda ulaşabileceğini düşünüyorlar. Uzmanlara göre Celo Coin’in alım taleplerini yükseltebilecek diğer bir yani ise Ethereum sanal makine sözleşmeleri ile işlemi mümkün kılabilmesi oldu. Analistler, 2021 yılı Eylül ayında fiyatının 4.50 dolar ile 5.50 dolar bandı arasında dalgalanabileceğini belirttiler.

  Celo Coin Fiyatı

  An itibari ile 1 Celo Coin fiyatı %celo+try% TL. Döviz cinsinden ise %celo+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Celo 24 saatte %celo+yuzde%.

  Celo Coin, kripto para piyasasında önde olan volatiliteye göre ve yatırımcıların alım talep oranlarına bağlı olarak anlık fiat değişimini tabloya aşabilir. Aynı zamanda piyasadaki arzına ve güncel haberlere göre şekil alan fiyatın, yakından takip edilmesi ve ardından yatırım kararı verilmesi gerekir. 

  Celo Coin Nasıl Alınır?

  Bu coin'i almak için izlenen adımlar:

  • 1. Adım: Celo Coin, Binance, Coinbase Exchange gibi borsalarda işlem giriyor. Bu borsalardan herhangi biri seçilerek, ilgili borsaya erişim gerçekleştirilmelidir.
  • 2. Adım: Seçilen borsada hesap açılışı sağlanmalı ve sistemce sunulan KYC işlem aşamaları eksiksiz tamamlanmalıdır.
  • 3. Adım: Açılan hesaba yatırıma başlamadan önce belirli tutarda para yatırılır.
  • 4. Adım: Para yatırma işlemi sonrasından borsadan Celo Coin paritesinin olduğu satın alma işlem ekranına erişilmelidir.
  • 5. Adım: Bu bölümde Celo Coin için görüntülenen o andaki fiyattan veya daha avantajları bir fiyat girişinden alım emri verilir. 
  • 6. Adım: Satın alınan Celo Coin miktarı hesabın çevrimiçi cüzdanında veya daha güvenli olduğu bilinen donanım cüzdanda saklanır.

  Bu adımların eksiksiz ve doğru izlenmesi ardından satın alma tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  • Mobil İşlem: Bu coin sahibi olanlar Celo ağına telefon numaralarını tanımla ardından tüm işlem ve transferleri mobil uyumlu şekilde gerçekleştirebilirler.
  • Hız: Kripto cüzdanlar arası transferde veya takasta düşük bekleme süresi kapsamında işlem onayını alma imkanını sunar. 
  • Pasif Gelir: Akıllı sözleşme üzerinden belirli vadede coin kilitleyip, vade sonunda yeni coinler kazanma şansına sahiplerdir.

  Dezavantajları Ne?

  • Telefon Numarası Tanımlama: Bu coin ile mobil üzerinden işlem yapılmak istendiğinde telefon numarası bir şifre olarak kullanılır. Yöntem kişisel telefon numarasının bir sistem üzerinden kaydedilmesine izin vermek anlamına gelir.
  • Saldırı Riski: Celo, çevrimiçi cüzdanda saklanırken, kripto para borsalarında oluşabilecek saldırılar halinde bakiye risk altına girebilir. Bu durum oldukça zorlu olsa da donanım cüzdanda saklama tercihi riski ortadan kaldırır. 

  Sonuç

  Celo Coin, Celo ağında telefon üzerinden coin transferi ve diğer işlemleri yapabilme imkanı sunan kripto paradır. 2021 yılında değerlenmesi beklenen bu coin, analistlerin tahmini fiyatlarını görürse, sene bitmeden yatırımcılar için kar sunabilecek. POS algoritması ile çalışan ve kendi başına bir coin olan CELO, oldukça büyük borsalarda da işlem görüyor. Coinbase, Binance gibi prestijli borsalar sayesinde geniş kullanıcı kitlelerine hitap edebiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle