Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 19 – 26 Haziran 2021

  Kripto para piyasasının genelinde yatırımcılar için çok zor bir hafta daha geride kalırken, altcoin fiyatları düşüş trendini sürdürüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında sert düzeltmeler meydana gelmesi altcoin piyasasını da adeta kana buladı. En değerli kripto para birimleri listesinin ilk 10 basamağında yer alan projeler hızlı değer kaybetti. Buna rağmen bazı altcoin fiyatlarındaki gerileme diğerlerine kıyasla daha ılımlı seviyede kaldı. 

  19 Haziran ile 26 Haziran tarihleri arasında altcoin piyasasında yaşanan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Celo (CELO)

  Opera, cüzdan uygulamasında desteklenen varlıklar listesine Celo tabanlı sabit paraları ekledi. Yayınlanan bir açıklamaya göre, stabilcoinlerin dahil edilmesi, Celo (CELO) ağı ile daha geniş bir entegrasyonun parçası olacak. Opera, hareketin dünya çapındaki milyonlarca kullanıcısı için daha fazla ödeme esnekliği sağlayacağını söylemesiyle dikkat çekti.

  Celo'nun sabit paraları, Celo Rezervinde tutulan Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) de dahil olmak üzere bir dizi kripto para birimi tarafından desteklendiği mandallarına bağlı görülüyor. Böylelikle hem cUSD hem de cEUR ile kendi fiat para birimiyle işlem yapılabiliyor. Opera'da kripto para birimi başkanı ve iş geliştirme ve mobilden sorumlu başkan yardımcısı Cuautemoc Weber bu duyuru hakkında önemli açıklamalar yaptı.

  Bu gelişmeler dışında Deutsche Telekom'un T-Systems MMS'i artık Açık Telekom Bulut altyapısı aracılığıyla Celo'da halka açık bir doğrulayıcı haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli risk sermayesi fonu Andreessen Horowitz, yerel Celo varlıklarını devretmesi için Deutsche Telekom'un bir yan kuruluşu olan T-Systems MMS doğrulayıcı grubunu seçti.

  Deutsche Telekom'un web sitesinde yer alan bir bildirime göre, T-Systems MMS, doğrulayıcı düğümleri, şirketin güçlü güvenlik yetenekleri sağladığı bildirilen Açık Telekom Bulutu aracılığıyla çalıştırıyor. Deutsche Telekom, Celo'ya yatırım yaparak Celo Alliance for Refah'a katılan ilk telekomünikasyon firması oldu. Şirket, mobil merkezi olmayan finans platformunun yerel belirteci CELO'nun önemli bir miktarını da satın aldı.

  Bu haberlerin kripto para basınında geniş yankı bulmasının ardından Celo (CELO), kripto para piyasasında haftanın en çok kazandıran altcoin projesi oldu. Bütün altcoin projelerinin haftalık bazda zararla kapanış yapmaya hazırlandığı şu dönemde CELO fiyatı 7 gün içinde yüzde 52.46 oranında yükseldi. CELO yatırımcıları yükselen fiyat sayesinde sert düzeltme haftasını pozitif tarafta geçirebildi.

  Quant (QNT)

  Son günlerde hızlı yükseliş yaşayan Quant (QNT) kripto para birimi de yatırımcılarının zararlarını hafifletmeyi başardı. Tüm altcoin projeleri negatif bölgedeki düşüş hareketlerine devam ederken QNT coin fiyatı basındaki olumlu haberlerin etkisiyle hızlı yükseldi. QNT yatırımcıları özellikle listeleme duyurusuyla birlikte yükselen fiyatlardan memnun kaldı. 

  ABD’deki en büyük kripto para borsası olan Coinbase Pro, 3 yeni altcoin listeleyeceğini açıkladı. ABD merkezli dev borsa bu kapsamda platformuna “BarnBridge (BOND), Livepeer (LPT) ve Quant (QNT)”u ekleyeceğini açıkladı. Kripto paralar Singapur hariç Coinbase’in desteklenen eyalet bölgelerinde satışa sunuldu. İşlem, likidite koşullarının karşılanması durumunda 24 Haziran Perşembe günü veya sonrasında başladı. 

  Quant (QNT), Quant Network’ün genel Blockchain’ini ve özel ağları birbirine bağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda kurumsal yazılım çözümlerinin Overledger markasını güçlendirmek için kullanılan bir Ethereum tokenidir. Quant Network, merkezi olmayan uygulamaların aynı anda birden fazla Blockchain’de çalışmasını sağlayan mDapp’lerin oluşturulmasına izin verir.

  SHIBA INU (SHIB)

  Shiba Inu tokeninin tamamı Coinbase kripto para borsasında kullanıcıların erişimine özel olarak hazırlandı.  ABD’nin en büyük kripto para borsası SHIB coin listelemesiyle altcoin yatırımcılarının da dikkatini çekti. Ancak Coinbase uzun zamandır beklenen listeleme işlemini geciktirdikten sonra, SHIB coin fiyatında beklenmeyen hareketlilikler gözlemlendi. 

  Coinbase, bir blog yazısında kripto borsasının profesyonel kripto para ticaret platformuna Shiba Inu (SHIB), Chiliz (CHZ) ve Keep Network'ü (KEEP) eklediğini duyurdu. Coinbase Pro kullanıcıları, geçen hafta başından itibaren tokenleri hesaplarına aktarmaya başladı. Bu haber, kripto para piyasasında sert düzeltmeler olsa da SHIB fiyatına olumlu etki etti. 

  Bunun yanı sıra Tesla ve SpaceX kurucusu milyarder Elon Musk, Shiba Inu topluluğunu sevindirecek bazı paylaşımlarda bulundu. Kripto para piyasasında altcoin fiyatlarında yaşanan sert düşüşe rağmen SHIB yatırımcıları da zararlarını minimum seviyeye çekebilmeyi başardı. 

  Ankr (ANKR)

  Geride kalan hafta içinde dünyaca ünlü ABD merkezli kripto para borsası Gemini, 6 yeni altcoin listeleyeceğini duyurdu. ABD’nin en büyük kripto para borsası, listeleyeceği bu varlıklar arasında Ankr (ANKR) kripto para birimine de yer verdi. Bu gelişme popüler altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. 

  Duyuruda göre bu kripto para birimine para yatırma ve saklama (custody) için destek sağlandı. Gemini kripto para borsasının duyurusu, ANKR fiyatındaki düşüş hareketlerini zayıflattı. Piyasada sert düzeltme hareketleri yaşanırken ANKR diğer altcoin projelerine nazaran daha olumlu bir görüntü çizdi. 

  Klaytn (KLAY)

  Sert düzeltmeler yaşanan altcoin piyasasında haftanın öne çıkan altcoin projelerinden biri de Klaytn (KLAY) oldu. KLAY fiyatının düzeltmelerden olumsuz etkilense de kısa sürede kendini toparlaması altcoin yatırımcılarını sevindirdi. Portföyünde KLAY bulunduran yatırımcılar bu hafta piyasadaki dalgalanmalardan daha az etkilendi. 

  Geride kalan haftada kripto para basınında yer alan haberlerden biri de Klaytn (KLAY) altcoin projesi hakkındaydı. Klaytn'in özel bir versiyonu, Güney Kore'nin bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan dijital merkez bankası para birimi (CBDC) pilotunda yer almak için geliştirildiği açıklandı. Bu gelişmeler KLAY fiyatına olumlu yansıdı ve altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. 

  Ethereum yazılım şirketi ConsenSys, Güney Kore merkez bankası dijital para birimi veya CBDC basımı için harekete geçti. Bu kapsamda özel bir platform geliştirmek amacıyla Kakao'nun Klaytn blok zinciri ile teknik bir ortaklık kurdu. Altcoin yatırımcılarının radarına giren kripto para projesi, sert düzeltmelerin yaşandığı haftada bir miktar toparlanma belirtisi gösterdi. 

  Klaytn, Güney Koreli internet şirketi Kakao'nun bir blok zinciri iştiraki olan Ground X tarafından geliştirilen halka açık bir blok zinciridir. En çok Kakao Talk mobil mesajlaşma uygulamasıyla tanınan Kakao, o zamandan beri diğerlerinin yanı sıra alışveriş ve seyahat sektörlerine daldı. 2019 yılında şirket, yayınlandığı tarihte kripto para birimi alanında 25. en büyük piyasa değerine sahip olan Klaytn blok zinciri üzerinde çalışmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle