Kripto Para

Kripto kışı geldi mi? Uzmanlar ne diyor?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tüm zamanların rekorundan sonra %50’den fazla değer kaybetti. Son olarak 30 bin dolar üzerinde kalma mücadelesi veren Bitcoin ve onunla birlikte altcoinler için bazı uzmanlar, kripto kışının gelmiş olabileceğini ifade ediyor. Piyasada analistler bu konuda ikiye bölünmüş gibi görünüyor.

  Bitcoin (BTC) Aralık 2020’de 20 bin doları aşarak büyük bir ralli başlattı. Bu rallisinde BTC, 2021 yılının ilk 4 ayında 4 kez tüm zamanların rekorunu tazeledi. Son olarak Nisan ayında 64 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, Mayıs ayında 30 bin dolara kadar, Haziran ayında da 28 bin 800 dolara kadar geriledi. Bu %50’den fazla geri çekilme ve ardından gelen 30 bin dolar üzerinde kalma mücadelesi, birçok altcoini daha zor durumlara soktu. Piyasada görülen bu hareketliliklerin ardından kripto kışının gelip gelmediği konusu tartışılır oldu.

  Bazı uzman isimlere göre Bitcoin’in 64 bin dolardan 30 bin dolar seviyelerine kadar gerilemiş olması, kripto kışının gelmiş olduğunu zaten net şekilde gösteriyor. Bu yönde düşünen isimlerden bazıları, kışın daha da sertleşeceğini düşünüyor. Bu fikre göre Bitcoin’de düşüşler daha da derinleşecek ve 30 bin dolar desteği kaybedildiğinde kripto kışı daha çetin geçmeye başlayacak. Bu isimlerden biri olan DailyFX analisti Peter Hanks, yaptığı paylaşımlar ile yatırımcıları uyardı.

  Peter Hanks’e Göre Durum “Daha Çirkin” Bir Hal Alacak

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hanks’e göre BTC için daha derin geri çekilmeler kapıda. Yatırımcılara seslenen Peter Hanks, orta vadede sürekli düşüşlerin görülebileceğini ve 30 bin dolar desteğinin kaybedilebileceğini ifade etti. Ünlü analist, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda, işlerin “daha çirkin” bir hal alacağını da iddia etti. Her ne kadar BTC bir süredir 30 bin dolar üzerinde kalma mücadelesi veriyor olsa da Hanks’e göre bu durum yakında değişebilir.

  HashKey Yöneticisi Molly Olumlu Düşünüyor

  Konunun tam tersi yönünde düşünen isimlerden biri olan HashKey Hub yöneticilerinden Molly ise borsalardaki artan stablecoin sayılarına işaret etti. Molly’e göre eğer borsada stablecoin sayısı artıyorsa, yatırımcılar da yatırım yapmaya hazırlanıyor anlamına geliyor. Molly bu nedenle de kripto kışının görülmeyeceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle