Kripto Para

Cardano (ADA) şirketinden devrim açıklaması

  Cardano (ADA) ağında büyük bir heyecanla beklenen Mary hard fork’u, 1 Mart tarihinde resmen başlamıştı. Bu etkinliğin tamamlanmasının ardından Cardano ağının arkasındaki şirketten açıklama geldi…

  Cardano Mary güncellemesi, ağın eskiye oranla çok daha varlıklı bir blokzinciri olmasını sağladı. Bu güncelleme sayesinde ağ artık akıllı sözleşmelere gerek kalmadan diğer blokzincirlerindeki varlıkları barındırma imkanı sunuyor. Kripto para basınında geniş yankı bulan açıklamalara göre Unput Output HK (IOHK) şirketi, Cardano ağındaki blokzincire devrim yaptı.

  Cardano blokzincirinde yeni bir işlevsellik uygulayan IOHK, bu sayede akıllı sözleşme dağıtımı olmadan diğer blokzincirlerinden farklı varlıkları barındırabiliyor. Ağda güncellenen bu gelişme ile birlikte ilerleme sürecinin maliyeti de önemli ölçüde azaltılmış oluyor. Cardano ağında programatik ve programatik olmayan blokzincirleri arasındaki etkileşim de yükseltiliyor.

  Cardano Ağında Tamamen Merkeziyetsizlik Açıklaması

  Ağ üzerinde diğer blokzincirlerin yerel tokenlarını temsil eden varlıklar, Cardano’nun ADA varlığına benzer şekilde çalışmayı sürdürüyor. Ağ geliştiricileri ayrıca Cardano’nun Mary güncellemesinden sonra geliştirme planlarını da açıkladı. Buna göre Celsius Network ve dünyanın ilk merkeziyetsiz yapay zeka ağı olan SingularityNET, Cardano’nun b2b benimsemesinin öncüsü haline gelecek.

  IOHK şirketinin ürün direktörü Aparna Jue, ağdaki merkeziyetsizlik uygulamalarının blokzinciri tabanlı işlemlerin benimsenmesinde önemli olacağını söylüyor. Cardano’da akıllı sözleşmelerin sunulmasında çok önemli bir adım attıklarını dile getiren Jue, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Önümüzdeki birkaç ay içinde, Cardano’nun faydası için bir dizi gelecek vaat eden kullanım alanının hayata geçtiğini görmeyi umuyoruz.”

  Cardano Merkeziyetsizlik Ölçümleri

  Cardano ağının merkeziyetsizlik ölçümleri de artmasıyla dikkat çekti. Cardano (ADA) blokzincirinin yüzde 88’i topluluk odaklı stake havuzları aracılığı ile kontrol ediliyor. Cardano ağının arkasındaki şirket olan IOHK ekibi bu projenin tamamen merkeziyetsiz olma yolunda ilerlediğinin altını çiziyor.

  Kripto para piyasasında da fiyatını yüksek seviyelere taşımayı başaran Cardano (ADA) yatırımcıları bu gelişmelerden memnun kalıyor. Edinilen bilgilere göre Cardano, mart ayının sonunda tamamen merkeziyetsiz bir hale gelecek. Bu gelişmenin ardından ağ yönetimi, gücünü tamamen ADA stake havuzlarına bırakacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle