Kripto Para

Popüler borsadan tartışma yaratan sınırlama hamlesi

  Kripto para dünyasının önde gelen merkeziyetsiz borsalarından (DEX) Uniswap, bazı kripto para birimlerine erişimi sınırlandırdı. Popüler borsanın bu hamlesi sektörde yeni bir tartışma yaratırken merkeziyetsizlik konusu gündeme geldi…

  Kripto para topluluğunda en sık kullanılan merkeziyetsiz borsalar (DEX) arasında Uniswap de yer alıyor. Popüler kripto para borsası, son resmi açıklamasında platform üzerinden birkaç tokene erişimin sınırlandırıldığını duyurdu. Bu karar Uniswap borsasının kullanıcıları dışında kripto para destekçileri arasında da merkeziyetsizlik konusu hakkında yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 

  Uniswap borsasından gelen bu hareket, muhtemel olarak düzenleyici belirsizlikten kaynaklandı. Uniswap borsasının yönetim ekibi gelecekteki herhangi bir sorundan kurtulmak için şimdiden bazı kripto para birimlerine erişimi kısıtlama kararı aldı. Söz konusu kısıtlamalar, akıllı sözleşme işlevselliğini soyutlayan ve kullanıcılara kolay arayüz sunan app.uniswap.org adresi için geçerli oldu. 

  Merkeziyetsizlik Konusu Tartışma Yarattı

  Merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak hizmet veren Uniswap ekibinin bu kararı kripto para topluluğunda tepki çekti. Çıkartılan tokenlerin toplam işlem hacminin çok küçük bir bölümü temsil ettiği söylense de borsanın bu açıklaması yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemekten kaçınamadı. 

  Eleştiri Toplayan Açıklama

  Kripto para topluluğu, Uniswap’in bu hamlesini merkeziyetsizliğe aykırı olduğu gerekçesiyle tepkiyle karşıladı. Konu hakkında açıklama yapma gereği duyan Uniswap Labs şu ifadelere yer verdi: 

  “Uniswap topluluğu için yenilik yapmaya ve bu aracı sağlamaya devam etmek için, değişen düzenleyici ortamı izliyoruz. Bugün, diğer DeFi arayüzleri tarafından gerçekleştirilen eylemlerle uyumlu olarak, app.uniswap.org aracılığıyla belirli token’lara erişimi kısıtlama kararı aldık. Bu token’lar, Uniswap’te her zaman toplam hacmin çok küçük bir bölümünü temsil etmiştir.” 

  “Daha da önemlisi, Uniswap Protocol – arayüzün aksine – bir dizi özerk, merkezi olmayan ve değişmez akıllı sözleşmedir. İnternet bağlantısı olan herkese sınırsız erişim sağlar. İleriye dönük olarak, dünya çapındaki kullanıcıları güçlendirebilecek güvenli, şeffaf ve sağlam finansal altyapı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için DeFi endüstrisinin değerleriyle tutarlı bir şekilde ürünler geliştirmeye ve Uniswap Protocol’e katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle