Kripto Para

Kripto para fonlarına 2 aylık rekor giriş!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzunca bir sürenin ardından yeniden yükseliş eğilimine girdi. BTC’de görülen yükselişlerle birlikte kripto para fonlarına gelen yatırımlarda üst üste 3 haftada da pozitif veriler ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre son haftada, son 2 ayın en büyük girişi kaydedildi.

  Bitcoin (BTC), uzunca bir süredir 40 bin dolar seviyesinin altında fiyat mücadelesi veriyordu. Geçtiğimiz hafta bu barajın üzerine çıkmaya başaran BTC, hafta açılışında yükseliş ivmesini korudu ve 8 Şubat Salı günü erken saatlerde 44 bin 500 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin’de son dönemlerde görülen bu yükseliş, kripto para fonlarına yapılan yatırımlara da pozitif olarak yansıdı. Elde edilen verilere göre son hafta yapılan yatırımlar, son 2 ayın en büyük girişi olarak kaydedildi.

  BTC Fonları Yine Aslan Payını Aldı

  Avrupa’nın en büyük dijital varlık yönetim şirketi olan CoinShares’in haftalık raporlarına göre, geçtiğimiz hafta kripto para fonlarına 85 milyon dolarlık net para girişi oldu. Bu yatırımlar arasında Bitcoin fonları 71 milyon dolar ile ilk sıraya yerleşti. Ayrıca BTC fonlarındaki bu miktar, Aralık ayının başlarından bu yana kaydedilen en yüksek miktar oldu. Diğer yandan Ethereum (ETH) fonlarında ise aynı haftada 8,5 milyon dolarlık çıkış oldu. Böylece Ethereum’da üst üste 9. haftada da fon çıkışı yaşandı. Bu 9 haftalık süreçte ETH fonlarından toplam çıkış da 280 milyon dolara ulaştı.

  Altcoin Fonlarına Yapılan Yatırımlar

  Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra diğer önde gelen altcoinlerde de önemli miktarlarda yatırımlar gerçekleşti. Bu süreçte Solana (SOL) fonlarına 2,4 milyon dolar, Polkadot (DOT) fonlarına 1,4 milyon dolar ve Cardano (ADA) fonlarına da 1,1 milyon dolarlık net girişler oldu. Terra (LUNA) da bu süreçte ilk büyük ölçekli yatırımını aldı ve LUNA fonlarına da bu süreçte 1,4 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Gelen yatırımlar ile birlikte, fonların yönetimi altındaki toplam varlıklar da 52,4 milyar dolara yükseldi.

  Girişlerin 10, Milyon Doları Avrupa’dan

  Geçtiğimiz hafta kripto para fonlarına yapılan girişlerin oran olarak çoğunluğu başta Kanada ve Brezilya olmak üzere Amerika’dan geldi. Bu girişlerde Avrupa 10,3 milyon dolarlık bölümü oluştururken, diğerleri de 75 milyon dolarlık payın sahibi oldu. Uzmanlar, Bitcoin fiyatında görülen değer artışlarının, yatırımcılar kanadında korku ve endişeleri de azalttığını ifade ediyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi yeni haftada 48 seviyesine, yani nötr bölgeye ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle