Kripto Para

Büyük çöküşte yatırımcılar nasıl hareket etti?

  Kripto para piyasaları son günlerde yaşanan sert değer kayıpları ile sarsıldı. Bu düşüşleri en çok destekleyen etkenlerden biri gelen satış baskıları oldu. Piyasadaki geri çekilmelerde tecrübesiz yatırımcılar panik kayıpları yaşarken, deneyimli yatırımcıların düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdiği düşünülüyor.

  Kripto para piyasaları yaklaşık 10 gündür sert değer kayıpları ile sarsılıyor. Geçtiğimiz hafta Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) açıklamaları sonrası başlayan düşüşler, bir önceki hafta arasında yerini toparlanmalara bırakmıştı. Ancak hafta başından sonra yeniden düşüşler kendini göstermeye başladı ve hafta ortası geldiğinde (19 Mayıs) neredeyse tüm kripto para birimlerinde değer kayıpları %40’ın üzerini buldu. 20 Mayıs tarihinde yeniden bir miktar toparlanan kripto paralar, Çin’den gelen haber ile yeniden çakılmaya başladı.

  Çin’den 21 Mayıs tarihinde gelen haberlerde, Bitcoin madencilerine yönelik baskı uygulamalarının yapılacağı ifade edildi. Bu haber tekrar sert düşüşleri tetikledi. Ancak ortaya çıkan verilere bakıldığında, bu düşüşlerde deneyimsiz yatırımcılar hızla panik satışları yaptı. Öte yandan deneyimli yatırımcılar ise bu düşüşleri alım fırsatı gibi değerlendirdi. Balinaların da düşüşleri birer fırsat olarak değerlendirdiği görülüyor.

  Çöküş Sırasında BTC Satışları Yavaşladı

  Elde edilen son verilerde, yeni yatırımcıların FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) nedeni ile kayı yaşadığı görüldü. Öte yandan deneyimli yatırımcılarınsa bu düşüşleri daha çok alım fırsatı gibi değerlendirdikleri görülüyor. Öte yandan balinaların da düşüşler başlamadan önce satış yaptığı ortaya çıkmıştı. Chainlaysis Baş Ekonomisti Philip Gradwell dile getirdiği açıklamalarında, 19 Mayıs tarihindeki gerileme sırasında oluşan BTC satışlarının yavaşladığına dikkat çekti.

  Kripto Para Piyasasında En Büyük Öğretmen “Tecrübe”

  Birçok uzman isim, kripto para piyasalarındaki en büyük öğretmenin “tecrübe” olduğunu ifade ediyor. Deneyimsiz yatırımcıların çöküş sırasında zarara uğramasının da bu nedenden kaynaklandığı düşünülüyor. Glassnode açıklamalarına göre son birkaç aylık süreçte alım yapan yeni yatırımcılar, şimdilerde büyük satışlar gerçekleştiriyor. Glassonde’un açıklamaları ile Philip Gradwell’in açıklamaları da bu kapsamda birbiri ile örtüşüyor.

  Ayrıca son geri düzeltmeler, BTC vadeli işlem piyasasında da güçlü likidasyonlar ile kendisini gösterdi. 22 Mayıs tarihinde sadece birkaç saatte 7,5 milyar dolarlık BTC vadeli işlem açık pozisyonu tasfiye oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle