Kripto Para

Tesla BTC sattı, Musk’ın Bitcoin’e inancı bitti mi?

  Tesla 2021 yılının ilk çeyreğine ait finansal verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre şirketin ilk çeyrekte 272 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) satışı gerçekleştirdiği görülüyor. Piyasaya BTC satın alarak yön veren şirketin BTC satması ne anlama geliyor?

  Dünyanın en ünlü ve en büyük elektrikli araç üreticilerinden olan Tesla, geçtiğimiz aylarda 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) satın alarak piyasalara yön vermişti. Tesla’nın Bitcoin satın alma hamlesi ile birlikte BTC fiyatı için rekora giden yolda önemli bir adım atılmıştı. Bu satın alma işlemi, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’e olan desteği ve sevgisini de kanıtlamıştı. Şimdi ortaya çıkan verilerde ise şirketin satın aldığı Bitcoin’lerin bir kısmını sattığı görülüyor.

  Tesla tarafından paylaşılan 2021 yılı ilk çeyreği finansal raporlarda, şirketin 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığı görülüyor. Ayrıca raporlarda, şirketin bu satışlar ile 101 milyon dolarlık kazanç elde ettiği de anlaşılıyor. Ancak verilerde şirketin masraf kalemlerinde araştırma ve geliştirme çalışmalarının şirketi zorladığı görülüyor. Ayrıca Model X ve Model S araç satışlarından da gelirlerin olumsuz etkilendiği anlaşılıyor.

  Musk’ın BTC İnancı Sorgulanmaya Başladı

  Tesla geçtiğimiz aylarda tahmini olarak ortalama 38 bin dolar seviyesinden, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı. Ardından şirketin ilk çeyrekte 272 milyon dolarlık Bitcoin satmış olması, yatırımcılarda kafa karışıklığına yol açtı. Birçok kişi Elon Musk’ın Bitcoin’e olan inancını sorgulamaya başladı. Şirket BTC yatırımı ile 1 ayda, 1 yıldaki araç satışlarından elde edeceği kazançtan fazlasını elde etmişti. Şirketin BTC sattığının ortaya çıkması, endişe yarattı.

  Elon Musk Pump & Dump İddialarına Yanıt Verdi

  Barstool Sport Başkanı Dave Portnoy, Twitter üzerinden Elon Musk ile ilgili çeşitli iddialar ortaya attı. Portnoy iddialarında, Musk’ın BTC alarak pump yaptığını ardından fiyat artınca bunu satarak servet kazandığını dile getirdi. Bunun üzerine Elon Musk’tan Portnoy’a yanıt gecikmedi.

  Elon Musk ortaya atılan iddialar sonrasında Portnoy’u “doğru anlamadığın” söyledi ve kendi portföyünden bir tane bile Bitcoin satmadığını açıkladı. Musk ayrıca, Tesla’nın elindeki BTC rezervinin yalnızca %10’unu sattığını, bu kararın ise nakit rezervinde likidite sağlamak adına alındığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle