Bu indikatör BTC için 16 bin doları işaret ediyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Mayıs ayında çok zor günler geçirdi. 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, son günlerde toparlanıyor. Ancak buna rağmen aşağı yönlü BTC fiyat tahminleri ve ölçümleri, yatırımcıları endişelendiriyor. Ayı flaması teknik modeline göre Bitcoin 16 bin dolara kadar gerileyebilir.

  Bitcoin (BTC) 14 Nisan 2021’de 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bundan öncesinde de BTC 2021’in her ayında rekorunu tazelemişti. Haliyle Nisan ayından sonra Mayıs ayında da Bitcoin’in rekor tazeleyeceği yönünde beklentiler oluştu. Ancak BTC beklentilerin tam tersini yaptı ve 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolara kadar geriledi. 14 Nisan tarihindeki fiyatı göz önüne alındığında, BTC’nin değer kaybı %50’nin üzerine çıkmış oldu. Ardından BTC her ne kadar toparlanma gösterse de Mayıs ayını %37’lik değer kaybı ile kapattı.

  Piyasa BTC Tahminlerinde İkiye Bölündü

  Bitcoin’in Mayıs ayındaki bu kötü performansı sonrası kripto para piyasası ikiye bölündü. Bir kesim, Bitcoin’in bu düşüşlerinin “fiyat düzeltmesi” olduğunu ve yeni rekorlara ulaşacağını düşünüyor. Diğer kesim ise düşüşlerin devam edeceğini düşünüyor. Düşüş beklentisinde olan kesim ise düşüşün ne kadar daha derin olacağı konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor. Ünlü isimlerin dahil olduğu bu fiyat tartışmalarına bir teknik ölçüm metriği yeni bir bakış açısı getirdi. Ayı flaması olarak bilinen indikatöre göre BTC 16 bin dolara kadar gerileyebilir.

  BTC Ayı Flamasına Uygun Seyirde

  Teknik analiz verisine göre BTC’nin olası düşüşlerinin temelinde satış baskısı yer alabilir. Söz konusu ayı flaması teknik modeli, Bitcoin yalnızca belli evrelerden geçip belli aşamalara geldiğinde gözlemlenebilir.

  Bu gözlemin yapılabilmesi için söz konusu varlığın önce güçlü bir düşüş yaşaması, ardından konsolide olup yatay seyre geçmesi ve sonrasında simetrik üçgen formasyonunda küçük bir fiyat aralığı oluşturması gerekiyor. Bu aralıkta aşağı yönlü bir kırılma olursa, yatırımcılar genel olarak bir önceki hareketin yüksekliği kadar düşüş beklentisine girer.

  BTC son fiyat performansı ile bu modele benzer bir ayı flaması oluşturdu. Dip fiyatlar yükseliyor, tepe fiyatlar aşağı çekiliyor. Ayı flamasına göre BTC aşağı yönlü bir kırılma yaşarsa, model 20 bin doların altını ve olası satış baskısı ile birlikte 16 bin dolar bandını işaret ediyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle