Kripto Para

Balinalar malı topladı! Çöküşte 77 bin BTC aldılar!

  Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta çok sert düşüşler yaşandı. Kripto para araştırma ve analiz firması Chainalysis, söz konusu düşüşlerde balinaların 77 bin civarında Bitcoin (BTC) satın aldıklarını açıkladı. Satın alınan bu Bitcoin’ler, 3 milyar dolardan fazlasına denk geliyor.

  Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında sert değer kayıpları yaşanınca, Bitcoin (BTC) 30 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Bitcoin bu çekilmelerde %30’dan fazla gerilemiş, tüm zamanların rekoru baz alındığında düzeltme %50’den fazlasına işaret etmişti. Hal böyle olunca bu büyük geri çekilme sırasında piyasada yatırımcılar panik satışlarına başlamıştı. Panik satışları da satış baskısını artırınca, Bitcoin’deki düzeltme daha derin bir hal almıştı. Ancak ortaya çıkan veriler, tüm yatırımcıların aynı şekilde hareket etmediğini gösteriyor. Balinalar bu çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirdi.

  Balinalar Yaklaşık 77 Bin Bitcoin Satın Aldı

  Kripto para araştırma ve analiz firması Chainalysis, balinaların yaşanan geri çekilmelerde 77 bin civarında Bitcoin satın aldığını açıkladı. Satın alınan Bitcoin’ler, yaklaşık olarak 3 milyar doları aşıyor. Chainalysis Baş Ekonomisti Philip Gradwell, yaptığı hesaplamasının sonuçlarını dile getirdi. Gradwell, yaşanan düşüş esnasında kripto para borsalarına 1,3 milyondan fazla Bitcoin “zararına” gönderildiğini dile getirdi.

  Balina Dışı Hesapların Da Alım Yaptığı Tahmin Ediliyor

  Yaşanan düşüşler ile başlayan panik satışları sonrası, geçtiğimiz hafta BTC için dolar bazında en fazla zararına satış yapılan hafta olarak kaydedildi. Gradwell’in hesaplarına ve tahminlerine göre balinalar, aynı süreçte on binlerce Bitcoin biriktirmeye başladı. Ancak Gradwell, bunun sadece tespit edilen balinalar olduğunu hatırlattı. Yani başka cüzdanların ya da anonim yatırımcıların da yüklü miktarlarda Bitcoin satın almış olabilecekleri tahmin ediliyor.

  Hangi Fiyat Aralıklarında Alım Yapıldı?

  Bitcoin fiyatı 17 Mayıs tarihinde başlayan irtifa kayıplarından sonra bir süre 35 bin dolar ile 30 bin dolar arasında kaldı. Ortaya koyulan verilere göre balinalar en yoğun olarak bu bölgede satın alma işlemleri gerçekleştirdi. The Block verilerine göre, yatırım fonları da aynı fiyat aralığında Bitcoin indirimlerinden yararlandı. Chainalysis verilerine göre piyasaya son 1 yıl içinde giren yatırımcıların, Bitcoin satın almak için ortalama maliyeti 37 bin 800 dolar oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle