Yeni haftada BTC fiyatını etkileyebilecek faktörler

  Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni haftaya da 40 bin doların altındaki seviyelerde başladı. Kripto para uzmanları, bu hafta BTC yatırımcılarını yakından ilgilendirebilecek bazı faktörler konusunda önemli uyarılarda bulundu…

  Kripto para analistleri, Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktörü gözler önüne serdi. Kripto para piyasasındaki makro ortam, BTC yatırımcıları için farklı bir manzara yarattı. ABD’de artan enflasyon tartışmalarının ardından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise yüksek faiz oranlarından yana olduğunu açıkladı.

  ABD Başkanı Joe Biden'ın son açıkladığı devasa harcama paketini destekleyen Yellen, enflasyon yaratmasına rağmen bu paketi desteklediklerini söyledi. Yüksek faiz oranları, deflasyonist bir varlık olan Bitcoin’e olan talebi arttırıyor. Bu yüzden BTC/USD paritesinde baskı olsa da Bitcoin fiyatının önümüzdeki dönemde yükseliş hareketlerine başlaması beklenebilir.

  BTC Piyasasında Kısa Pozisyonlar Arttı

  Bir süredir 30 bin dolar ile 40 bin dolar seviyeleri arasına sıkışıp kalan Bitcoin fiyatında çok yakında büyük bir kırılma meydana gelebilir. Kripto para uzmanları bu görüşe sahip olurken son dönemde aralıktan sıyrılma denemesi yapan Bitcoin’in başarısız olduğunu gözlemledi. Fonlama oranlarının küçülmesi BTC fiyatındaki yükseliş beklentisini arttırsa da bazı tehlike işaretlerine de dikkat çekiliyor.

  Kripto para piyasasının en büyük türev borsalarından Bitfinex üzerindeki kısa pozisyonların sayısı giderek artıyor. Kripto para yatırımcılarını endişelendiren bu pozisyonlardaki artışın aşağı yönde büyük fiyat dalgalanmalarına yol açtığı biliniyor.

  BTC Madencilerinin Birikimi Azaldı 

  Son düzeltmenin ardından ellerindeki birikimlerini satan Bitcoin madencilerinin toplu şekilde satış yapması da analistlerin dikkatinden kaçmadı. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analist William Clemente'e göre madencilerin Bitcoin birikimleri, geçen haftaya göre 5 bin BTC azaldı.

  Kripto para sektörünün en büyük ve popüler madencilik havuzu Poolin'den 3.012 BTC taşınması da BTC boğalarını endişelendiren gelişmelerden oldu. 2021 yılında madenci havuzlarından çıkan en büyük miktarın görülmesinden sadece bir gün sonra da 2.501 BTC taşınması dikkat çekti. Ünlü analist Lex Moskovski, bu durumun madencilerin illa ki satış yaptığı anlamına gelmediğini vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle