Kripto Para

Bu da oldu! SEC sonunda bir ETF başvurusunu onayladı

  ABD’de bir Bitcoin (BTC) ETF’nin onay alıp almayacağı uzun zamandır en çok merak edilen konulardan biri konumundaydı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu alanda nasıl hareket edeceğine dair meraklar artarken SEC, Bitcoin ETF’ine çok yakın bir yatırım fonu için onay verdi.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde değer artışları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Piyasada Bitcoin (BTC) öncülüğünde görülen bu değer artışlarının arkasında birçok etken olsa da en büyük etken olarak ABD kanadından gelen açıklamaların olduğu tahmin ediliyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in açıklamaları sonrası, piyasada olumlu rüzgarlar esmeye başladı. Bu açıklamalar sonrası piyasalar, SEC’nin bir Bitcoin ETF başvurusunu onaylama ihtimaline odaklandı.

  SEC’nin Vadeli Sözleşmelere Yönelen Bir Başvuruya Onay Vermesi Bekleniyordu

  Uzun zamandır, özellikle kurumsal yatırımcılar SEC’nin bir Bitcoin ETF’ini onaylayıp onaylamayacağını bekliyordu. SEC’nin ETF başvurularındaki kararları 2021 sonu ve 2022 başları için büyük bir önem arz etmeye devam ederken, SEC de Bitcoin ETF’ine çok yakın bir yatırım fonu için 5 Ekim tarihinde onay verdi. SEC’nin, ilk etapta doğrudan Bitcoin’e yatırım yapanları değil ancak vadeli sözleşmelere yönelen sözleşmelere yatırım yapan bir BTC ETF’ine onay vermesi bekleniyordu.

  “Volt Kripto Endüstri Devrimi ve ETF’i” Onaylandı

  SEC, beklentilere nispeten paralel şekilde bir ETF başvurusuna sonunda onay verdi. Volt Equity şirketi, SEC’ye ETF başvurusu yapanlar arasında yer alıyordu. Volt Equity şirketinin ETF başvurusu, rezervlerinin büyük kısmını Bitcoin’e ayıran ya da gelirlerinin büyük kısmını; madencilik, lending ve madencilik ekipman üretimleri gibi BTC bağlantılı işlemlerden sağlayan şirketleri takip etmeyi amaçlıyor. SEC, şirketin “Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i” isimli ETF başvurusunu onayladı.

  Volt Equity, New York Borsası’nda Halka Arz Olmak İstiyor

  Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i, “BTCR” kısaltmasıyla işlem görecek. Fonun CEO’su Tad Pak, bu fonun; MicroStrategy, Bitfarms ve Marathon Digital Holdings gibi “Bitcoin devrimi yapan” şirketleri takip ettiğini dile getirdi. Pak ayrıca, 3 hafta içinde New York Borsası’nda halka arz olmak istediklerini de ifade etti. Konuya ilişkin olarak Tad Pak şu ifadelere yer verdi:

  Bitcoin’e gerçekten inanıyorum. Önümüzdeki Bitcoin devriminden yararlanmayı amaçlayan bir ETF konusunda heyecanlıydım. Bitcoin’i elimizde tutmak zorunda kalmadan ona yatırım yapabileceğiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle