Kripto Para

HODL edilen BTC miktarı rekora ulaştı!

  Kripto para piyasasında dalgalı seyir görülmeye devam ederken, ayı piyasası etkilerinin ne zaman ortadan kalkacağı da merak ediliyor. Yatırımcılar mevcut piyasada yatırım stratejilerini belirlemeye devam ederken, HODL yatırımcılar kanadında yeni bir rekor tespit edildi. Uzun vadeli yatırımcıların elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) miktarı, 5 yıllık rekora ulaştı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yaklaşık 1 yıldır düşüş eğiliminde hareket ediyor. Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasaları genelinde görülen düşüşler de kripto kışının derinleşmesine neden oluyor. Mevcut piyasada aşağı yönlü fiyat hareketleri ön plana çıkarken, yatırımcılar da bu süreçte çeşitli yatırım stratejilerine yöneliyor. Elde edilen veriler, gelecekte Bitcoin’in ve kripto para piyasasının yükselişe geçeceğini düşünen uzun vadeli yatırımcıların, ellerindeki BTC birikimlerini artırdıklarını ortaya koyuyor.

  HODL Edilen BTC Miktarında Rekor Seviye

  Glassnode verilerine göre 22 Eylül Perşembe günü itibariyle uzun vadeli yatırımcıların HODL ettiği Bitcoin miktarı 7.495.059,588 olarak kaydedildi. Söz konusu tarihte bu Bitcoin’lerin değeri yaklaşık 143,74 milyon dolar değerindeydi. Ayrıca kaydedilen 7,4 milyon BTC, son 5 yılın en fazla HODL edilen Bitcoin miktarı olarak belirlendi. Glassnode tarafından sağlanan verilere göre son 5 yılın rekoru daha önce 19 Ekim 2020’de kaydedilmişti. Söz konusu rekor, HODL eden yatırımcıların mevcut fiyatlardan Bitcoin satmak istemediğini ortaya koyuyor.

  HODL Nedir, Birikimlerdeki Artış Ne Anlama Geliyor?

  HODL, bir varlığı fiyatı düşerken satmamak, düşüşlere direnerek varlığı elinde tutmak olarak tanımlanıyor. Genellikle uzun vadeli yatırımcıların satışlardan kaçınması da HODL olarak adlandırılıyor. HODL tipi yatırımların artış göstermesi, HODL edilen varlık miktarının artması gibi veriler, ilgili varlık adına genellikle “pozitif beklentilerin” ön planda olduğuna işaret ediyor. Zira yatırımcıların, mevcut fiyatlarda varlığı satmak istememesi, piyasada bir ralli beklentisi olduğuna işaret ediyor. Bu da yatırımcıların varlıkları ellerinde tutma eğilimlerini artırıyor.

  Analistin BTC’de Yükseliş Beklentisi

  Uzun vadeli yatırımcılar ya da HODL edenlerin sayısında görülen artış, piyasada gelecek dönemlerde bir yükseliş beklentisi olduğuna işaret ediyor. Bu kapsamda benzer fikirleri savunan Bloomberg kıdemli stratejisti Mike McGlone da Bitcoin fiyatının aşırı iskontolu olduğunu düşünüyor ve McGlone’a göre Bitcoin, 100 bin dolara doğru yükselişe geçecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle