Kripto Para

Ukrayna ve El Salvador’dan şok BTC hamlesi!

  Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin hamlesinden sonra ülkeler arası görüşmeler devam ediyor. Ukrayna geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i yasal bir zemine kavuşturdu. Şimdi ise iki ülke görüşecek. 

  Kripto para borsalarında hala El Salvador ve Ukrayna’nın Bitcoin hamlelerinin etkileri konuşulurken iki ülkeden yeni bir hamle geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin, Bitcoin’i yasal zemine oturtan kanunu imzalamasının ardından, Ukrayna’dan bir heyetin El Salvador’a giderek bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu ziyaretin sebebi ise El Salvador’un geçtiğimiz hafta Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak kabul etmesi görülüyor. 

  Bitcoin Ukrayna’da Artık Yasal!

  Ukrayna'da geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Zelenski’nin imzalaması ile yürürlüğe giren yasa ile beraber Bitcoin ve diğer kripto paralar ülkede yasal hale gelmişti. Bu kapsamda kripto paraları yatırımcılarını da yasa ile güvence altına alan Ukrayna, dijital teknoloji dünyası ve kripto paralar hakkında öncü olmak istiyor. 2022 yılından itibaren ülkenin kripto para borsalarına yabancı yatırımcı da kabul etmek istediği biliniyor. 

  El Salvador Doları Bıraktı Bitcoin’e geçti!

  Orta Amerika ülkesi El Salvador, geçtiğimiz hafta kongrede kabul edilen kanun ile Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan etmiş ve dünya çapında gündem olmuştu. Bitcoin böylece ilk kez bir ülkede resmi para birimi olarak, geleceğe dair daha sağlam bir adım atmış oldu. El Salvador Devlet Başkanı bu karar ile dünyada öncü olmak istediklerini belirtmişti

  Çok Konuşulan Ziyaretin Sebebi

  Ziyaretin asıl sebebi olarak ise Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin 2023 yılında ülkede Bitcoin’in de dahil olduğu çift paralı bir sistem kurmayı düşündüğü iddiası ortaya atıldı. Her fırsatta Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine desteğini yineleyen Devlet Başkanı, geçen hafta da dünyanın teknoloji şirket ve startup’ların bulunduğu Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’ne bir ziyarette bulunmuştu. Zelenski’nin, El Salvador Devlet Başkanı Bukele ile de sürekli iletişim halinde olduğu ve ülkesinin üzerindeki finansal zincirlerden kurtulması için geleceğe yönelik beraber planlar kurdukları bilinen bir durum. Ukrayna’nın bu girişimler sonucu ikili bir para sistemine geçmesi durumda, uzmanlar El Salvador-Bitcoin ilişkisinden çok daha fazla ses getireceği görüşünde birleşiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle