Kripto Para

FED faiz artışı devam diyor! Kriptoda şimdi ne olacak?

  FED üyesi Christopher Waller, faiz artışlarına yönelik beklentilerini açıkladı! Temmuz ayında 75 baz ve Eylül ayında 50 baz puan olmak üzere toplamda 125 baz puan artışa işaret eden FED üyesi sonrası gözler kripto uzmanlarına çevrildi. Kripto piyasaları olası faiz artışında nasıl performans gösterebilir?

  Kripto endüstrisinde gözler 27 Temmuz 2022’de ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak faiz kararına çevrildi! FED’in faiz artışlarına devam etme kararı sürpriz olmasa da FED üyesi Christopher Waller’ın açıkladığı beklenti kripto endüstrisindeki tedirginliği artırdı.

  Eylül Ayı ile Birlikte 125 Baz Puan Artış Bekliyor!

  FED üyesi Christopher Waller verdiği bir röportaj ile geri sayıma şimdiden başlanan FED Temmuz 2022 faiz kararına ilişkin önemli ipuçları verdi. Bankanın faiz artışı için 25 baz puan tutarını kısa vadede mümkün görmeyen FED üyesi Waller, “Temmuz’da 75 baz puanlık, Eylül’de ise muhtemelen 50 baz puanlık bir faiz artışı yapılmasını kesinlikle destekliyorum. Ondan sonraki toplantılarda 25 baz puanlara düşüp düşmemeyi tartışabiliriz.” ifadeleri ile kendi görüşünü paylaştı.

  Faiz Tahmininden Kripto Endüstrisi Nasıl Etkilenir?

  FED üyesi Waller’in paylaştığı faiz artışı beklentisi ilk bakışta olumsuz görülürken, ilerleyen vadeler için uzmanlara göre kripto para piyasası için olumlu bir detay içeriyor. Uzmanlar 75 baz puanlık bir faiz artışının halihazırda fiyatlandığını düşünürlerken, kademeli olarak 50 ve 25 baz puan artışın dillendirilmesini ise yükseliş katalizörü olarak yorumluyorlar.

  Öte yandan Eylül ayına kadar 125 baz puanlık bir faiz artışı ise likiditenin daha da azalacağına işaret ediyor. Bu nedenle analistler, kripto piyasalarındaki yükseliş için Ağustos ayının sonrasına işaret ediyor. FED faiz artışına göre Ağustos ayı sonrası olumlu değerlendirilse de devam eden yüksek enflasyonun seyrinin yakından izlenmesi gerekiyor.

  Enflasyon Yükselirse Bitcoin Düşer Mi?

  ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyonu yaşanırken, hızla davranılan faiz silahı likiditeyi artırdı! FED faiz silahı ile likidite kozunu enflasyona karşı kullansa da yükselen enflasyon daha agresif hamlelerin zorunlu olduğu düşüncesini güçlendirdi.

  Kripto piyasaları halihazırda bunun fiyatlandırmasını yaptı. FED üyesinin destekleyeceği faiz artışı açıklaması da Ağustos ayı sonrası için sektöre umut oldu. Fakat bahsedilen faiz artışlarına karşın enflasyonun dizginlememesi ve resesyon riskinin giderek artmasının Bitcoin ve kripto para birimlerinde büyük zararlar yol açacağı düşünülebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle