Kripto Para

BTC’de oynaklık arttı! 800 milyon dolar buhar oldu

  Bitcoin (BTC) fiyatının 73 bin 700 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından sonra sert düşüş yaşandı. Düzeltmeyle birlikte son 24 saatte piyasadan 800 milyon dolarlık pozisyon tasfiye oldu.

  Bitcoin fiyatındaki düşüş kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Gün içinde yüzde 10’u bulan kayıplar yaşayan BTC’de beklenen düzeltme geldi. Zaman zaman kayıplarını geri alan ve toparlanma sinyalleri gösteren BTC fiyatındaki volatilite arttı.

  Oynaklığın artmasıyla birlikte opsiyon piyasasında ve kaldıraçlı işlemlerde meydana gelen zarar dikkat çekti. Güncel verilere göre BTC fiyatındaki sert hareketler, son 24 saatte 800 milyon dolar değerindeki pozisyonların tasfiyesine yol açtı.

  Son 24 Saatteki BTC Likidasyonu Artış Gösterdi

  CoinGlass raporuna göre BTC’nin son 24 saatteki likidasyon değeri 811 milyon dolara kadar çıktı. Bu tasfiyelerin 668 milyon doları long (yükseliş) pozisyonlarından oluşurken 144 milyon doları ise short (kısa) pozisyonlardan oluştu. Tasfiyelerin en çok yaşandığı varlık, doğal olarak en büyük kripto para birimi Bitcoin’di.

  BTC fiyatının inişli çıkışlı hareketler sergilediği bu dönemde, özellikle kaldıraçlı işlemlerdeki risk de artmış oldu. Düşüşlerin sonrasında toparlanma sinyalleri gösteren BTC’de kısa sürede 10 milyon dolarlık short pozisyon likidasyona uğradı. Sert dalgalanmalar 5 milyon dolarlık uzun pozisyonu tasfiye etti.

  BTC yatırımcılarının en çok hangi borsada likit olduğu ile ilgili veriler gelmeye devam ediyor. Borsalar bazında kayıpların arttığı belirtilirken Binance ilk sırada yer aldı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’te uzun ve kısa pozisyonların toplamında 300 milyon dolar buharlaştı.

  Uzmanlar Kaldıraçlı Pozisyonlara Karşı Uyardı

  Güney Kore merkezli popüler borsa OKX platformunda ise likidasyon miktarı 290 milyon dolara kadar çıktı. BTC fiyatı 67 bin 810 dolarlı seviyelerden işlem görürken, kayıplarının bir kısmını geri almayı başardı. Uzmanlar, yüksek volatilitenin yaşandığı bu dönemde yatırımcılara uyarılarda bulunuyor.

  Uzmanlara göre kripto para piyasasında oynaklığın arttığı dönemlerde kaldıraçlı pozisyonlardan uzak durulması gerekiyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın 20 Mart’ta gerçekleştireceği FOMC toplantısına kadar piyasadaki belirsizliğin devam edebileceği belirtiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle