Kripto Para

BTC ve Apple aynı büyüme yolunda mı ilerliyor?

  Varlık yöneticisi Fidelity’nin Küresel Maktro Direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin (BTC) ile Apple’ı kıyasladı. Timmer, her ne kadar bu ikisi birbirinden farklı olsa her ikisinin de benzer bir büyüme yolu izlediğini öne sürdü.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılından bu yana kripto para piyasalarının en değerli kripto para birimi konumunda. Ortaya çıktığı ilk günden bu yana büyüme kaydeden ve bazı yıllarda değer artışı konusunda pik yapan Bitcoin, bu piklerden birini 2021 yılında gerçekleştirdi. Elde ettiği değer artışlarıyla 2021 yılında genel olarak kripto para sektörünün de büyümesini sağlayan Bitcoin, bu kez de Apple ile karşı karşıya getirildi. Bitcoin ile Apple’ı kıyaslayan kişi ise varlık yöneticisi Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer oldu.

  Jurrien Timmer, Bitcoin ve Apple’ın Büyümelerini Kıyasladı

  Twitter hesabı üzerinden Bitcoin ile Apple’ı kıyaslayan Timmer, söz konusu paylaşımlarında Bitcoin adreslerinin istikrarlı bir şekilde artış göstermeye devam ettiğini dile getirdi. Timmer, Apple’ın son 30 yıldaki devasa büyümesini ise “S eğrisinin” bir başka örneği olarak tanımladı. Farklı ve çeşitli alanlardaki büyümeleri kullanmak için kullanılan ve matematiksel bir model olan S eğrisi, internet ve akıllı telefonlar gibi bazı teknolojilerin benimsenme oranları hakkında yüksek oranda doğru bilgiler verir.

  Timmer’ın Apple’ın Büyümesine İlişkin Paylaşımları

  Twitter üzerinden Bitcoin ve Apple büyümelerine ilişkin paylaşımlarda bulunan Timmer, Apple’ın satış dayalı olarak 1996 yılından bu yana elde ettiği 53 katlık büyümeye değindi ve şirketin piyasa değerinin de 1.699 kat arttığını tahmin ettiğini dile getirdi. Timmer konuya ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

  “Apple’ın fiyatı 1996’dan bu yana 1.457 kat, fiyat – satış oranı ise 30 kat arttı. Değerlemedeki büyüme, satışlardaki artışın bir üssü ise (Metcalfe Yasası gereğince), o zaman fiyat, her iki ölçümün bir üssü olarak artmalıdır. Apple içinse, evet.”

  Timmer Metcalfe Yasası’nı Bitcoin’e Uyarladı

  Jurrien Timmer, Apple’a ilişkin paylaşımlarından sonra Metcalfe yasasını Bitcoin’e uyarlayarak bir değer hesaplaması ortaya çıkardı. Timmer söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin’in değeri 2011’den bu yana 867 kat artarken fiyatı 640.633 kat arttı. Metcalfe Yasası uygularsak ve 867’nin karesini hesaplarsak 751.111 elde ederiz. Bu da kabaca 640.633x gerçekleşen fiyat kazancı ile uyumludur.”

  Timmer, ortaya koyduğu bu hesaplamalarla her ne kadar Apple ve Bitcoin birbirinden çok ayrık olsa da her ikisinin de benzer bir büyüme yolunu izlediğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle