Kripto Para

Apple kripto para uzmanı arıyor! Peki neden?

  Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple, dikkat çekici bir iş ilanı paylaştı. Apple yıllardır kripto para sektöründe sessizliğini koruyor. Apple’ın pazarlama departmanına bağlı olarak çalışacak olan geliştirme müdüründe kripto para alanında deneyim araması ise akıllara farklı soruları getirdi.

  Kripto para sektörünün bugünkü ağlarına ulaşmasında çeşitli şirketlerin sektöre giriş yapması en büyük etkenlerden biri oldu. Ancak buna rağmen HTC gibi rakipleri kripto para sektörüne girerken Apple gibi teknoloji konusunda dünya devi bir markanın sektörden uzak kalması dikkatleri çekmişti. 

  Ancak Apple’ın 25 Mayıs Çarşamba günü yayımladığı iş ilanı, şirketin kripto para sektörüne adım atmaya hazırlandığına dair sinyaller verdi. Şirket, pazarlama departmanına bağlı olarak çalışacak bir geliştirme müdürü arıyor. Sorumlu olacak kişide aranan özelliklerden biri ise kripto para gibi alanlarda tecrübe sahibi olması.

  Apple’ın Alacağı Geliştirme Müdüründen Neler Bekleniyor?

  Apple’ın işe alacağı kişi, şirketin Alternatif Ödemeler ekosistemindeki ortaklık programını yönetmekten, bu alandaki ortaklık anlaşmalarından ve geliştirmelerden sorumlu olacak. İlana göre işe alınacak olan kişi, Apple’ın Kaliforniya’daki merkezlerinde çalışacak. İş geliştirme müdüründe kripto para deneyiminin aranıyor olması ise akıllara çeşitli sorular getiriyor.

  Apple’ın yayımladığı ilanın “aranan özellikler” bölümünde, alternatif ödemeler konusunda 5 yıldan fazla deneyim sahibi olması gerekli olduğu görülüyor. Bu alternatif ödeme sağlayıcılar arasında ise BNPL, Fast Payments, dijital cüzdanlar ve kripto paraların dahil olduğu görülüyor. Apple’ın doğrudan kripto para konusunda deneyimli birini arıyor olması, yeniliğin sinyalleri olabilir.

  Apple Kripto Sahasına mı Giriyor?

  Daha önce kripto para piyasalarına PayPal gibi ödeme devlerinin girmiş olması, benzer şekilde bazı diğer şirketlerin de sektöre girebileceği konusunda bir ihtimali ortaya çıkarmıştı. Bununla birlikte Apple’ın da sektöre Apple Pay kapsamında kripto para platformu ile giriş yapması beklentisi oluşmuştu. Ancak hiçbir zaman atılmayan bu adım, bu ilanla birlikte yeniden gündeme geldi.

  Apple’ın Çarşamba günü belirttiği ilana göre alacağı kişi, Apple Wallets, Payments and Commerce (WPC) ekibi ile birlikte çalışmaya başlayacak. Apple her ne kadar kripto para sektörüne doğrudan ya da dolaylı bir planı olup olmadığını açıklamadı. Ancak bu adım beklentileri yükseltti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle