Kripto Para

Apple davayı kaybetti! Kazanan kripto paralar olabilir

  Dünyanın en büyük teknoloji markalarından Apple ile Fortnite oyununun geliştiricisi Epic Games arasındaki yasal mücadele, Epic Games’in zaferiyle sona erdi. Dava, App Store’daki uygulamalarda kullanılan oyun içi satım alımlarıyla ilgiliydi. Epic Games’in kazandığı bu zafer, kripto para ödemelerinin önünü açabilir.

  Epic Games, dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple’a geçtiğimiz aylarda bir dava açmıştı. Epic Games, Apple’ın uygulama içi satın alma prosedürlerine karşı geliştirdiği yöntem sonrası Apple ile davalık olmuştu. Bilindiği gibi Apple, App Store’da yapılan tüm satın alma işlemlerinden %30 oranında komisyon alıyordu. Ayrıca Apple, ödemelerin de sadece App Store’un kendi altyapısı üzerinden yapılmasına izin veriyordu. App Store’daki bir oyunun, kendi ödeme sistemine sahip olması yasaktı.

  Epic Games ile Apple Arasında Neler Olmuştu?

  Apple’daki ödeme yöntemlerinin kısıtlı olmasından ve Apple’ın her satın alma işleminden %30 pay almasından dolayı Epic Games şirketi de yeni bir yöntem geliştirdi. Epic Games, dünyanın en ünlü oyunlarından biri olan Fortnite’ın mobil sürümüne, App Store ile bağlantısı kesik bir ödeme yöntemi entegre etmişti. Böylece Epic Games, oyun içi satın alımlarının %100’ünü alabilecekti ancak Apple, Epic Games’in bu hamlesine karşılık olarak Fortnite oyununu App Store’dan tamamen kaldırdı. Epic Games, bunun üzerine Apple’ı dava etti ve dava 3 Mayıs tarihinde görülmeye başlandı.

  Mahkeme, Epic Games’i Haklı Buldu

  Mayıs ayından bu yana devam eden davada yargıç, Apple’ın “rekabete aykırı” hareket ettiğine karar verdi. Mahkeme, Apple’ın App Store ödeme sistemini kullanmaya zorlamasının önüne geçti ve geliştiricilerin kullanıcıları kendi ödeme sistemlerine yönlendirmelerine izin verdi. Bu dava, Epic Games’in, Apple’a karşı kazanmış olduğu bir hukuk mücadelesinden fazlası olabilir.

  Epic Games Kripto Para Ödemelerini Kabul Etmeye Başlayabilir

  Artık Epic Games, dijitalleşmenin arttığı ve kripto para ödemelerinin yaygınlaşmaya başladığı dönemde, oyun içi satın alma işlemlerine kripto para ile ödeme sistemini ekleyebilir. Bunun bir örneğini Spotify göstermişti. Öte yandan kahve zinciri Starbucks da uygulamalarında Bitcoin (BTC) kabulüne başlamak ve kripto para ödemelerini kabul etmek için çalışmalara başlamıştı. Şimdi Epic Games’in benzer bir adım atması için önünde bir engel kalmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle