Kripto Para

Kripto para bağımlılığı belgesel konusu oldu

  Kripto para sektörü 2021 yılında çok ciddi boyutlara ulaştı. Dünyanın birçok yerinde kripto paralar artık bazı insanlar için “bağımlılık” oluşturdu. BBC Scotland’dan The Seven’da, Birleşik Krallık’ta yer alan, kripto para bağımlılığını tedavi eden bir klinik hakkında bir bölüm yayınlanacak.

  Kripto para piyasası, Mart 2020 döneminden sonra kademeli ve yavaş olarak büyümeye başladı. Bu gözle görülür büyüme, Aralık 2020 döneminden sonra çok hızlı şekilde artış gösterdi. Bu dönemde Bitcoin’in (BTC) rekor tazeleyip büyük ralliyi başlatması en önemli etken oldu. Tüm dünyada artan kripto para ilgisi, bazı insanlar tarafından “abartılarak” değerlendirildi. Hatta öyle ki Türkiye’den kripto paralar yüzünden intihar eden kimseler bile oldu. Ancak bu durum sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde geçerli.

  Dünyada artan kripto para ilgisi, birçok insan için artık “bağımlılık” boyutuna ulaştı. Ancak bu bağımlılık her ne kadar 2021 yılında dikkat çekici boyutlara ulaşmış olsa da sektör bu kadar popüler değilken de benzer vakalar yaşanmıştı. Zira 2017 yılında yaşanan boğa koşusu sonrası gelen sert çöküşler de birçok insanda travmaya sebep olmuştu. Ortaya çıkan bu travmatik sonuçlardan sonra Mayıs 2018’de “kripto trade bağımlıları” için Castle Craig Hastanesi kuruldu.

  “Telefonunuzda, Bilgisayarınızda… O Her Yerde”

  3 yıl önce, kripto para piyasasındaki büyük boğa koşusundan sonra Birleşik Krallık’ta kurulan kurulan klinik, şimdi The Seven’da bir bölümde ele alınacak. Kliniğe öncülük eden eski kumar ve kokain bağımlısı Tony Marini, kripto paralar için “Kumarın crack kokaini” tanımlamasını yapıyor. Tony Marini onun için “Telefonunuzda, bilgisayarlarınızda, yatak odanızda… O her yerde” sözlerini dile getiriyor.

  Tony Marini, kripto trader’larının sürekli olarak kazançlarından söz ettiklerini ancak kayıplarından hiç söz etmediklerini ifade ediyor. The Seven’da yayınlanacak olan bölümün tanıtımında, kripto bağımlılığı nedeni ile tüm malvarlığını kaybeden kripto trader’ı Jake’in hikayesini ele alıyor.

  Kliniğin Belirlediği Bağımlılık Belirtileri

  Castle Craig Hastanesi, kripto para yatırımcılarına yönelik, sektörün oluşturduğu bağımlılığın belirtilerini şöyle listeliyor:

  • Ticarete zaman ve para harcamak
  • Yaşanan kayıpları aile bireylerinden gizlemek
  • Devamlı yeni yatırımlar düşünmek
  • Sorun yaşadığını inkar etmek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle