Kripto Para

Elon Musk’ın Twitter hamlesi Dogecoin’e yaradı!

  Son dönemlerde Twitter hakkında eleştirilerde bulunan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’dan yaklaşık 3 milyar dolarlık, %9,2’lik hisse satın aldı. Elon Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarlarından biri olmasıyla birlikte Dogecoin (DOGE) fiyatında da yükselişler yaşandı.

  Dünyanın en zengin insanı olan, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yatırımlarına devam ediyor. Son olarak Almanya’nın başkenti Berlin’de “Giga” isimli bir Tesla fabrikası açan ve ilk otomobil teslimatını da yapan Elon Musk, bu kez de son dönemlerde eleştirdiği sosyal medya devi Twitter’da hisse satın aldı. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) raporlarına göre milyarder isim 14 Mart 2022 itibariyle Twitter’da %9,2’lik hisse sahibi oldu. Musk bu yatırımı için yaklaşık 3 milyar dolar ödedi.

  Yeni Platform Sinyalleri Vermişti

  Elon Musk’ın hisse alımının haberinin ortaya çıkmasıyla birlikte henüz hisse senedi piyasaları açılmamış olmasına rağmen Twitter’ın hisseleri yaklaşık %27 oranında değer kazandı. Son dönemlerde Musk aktif şekilde kullandığı Twitter’ı eleştiriyordu. Bununla ilgili olarak Musk 25 Mart tarihinde “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?” ifadeleriyle bir tweet atmıştı. Ardından bir paylaşımda daha bulunan Musk’ın, yeni bir sosyal medya platformu kuracağı iddia edilmişti. Musk bu paylaşımında ise şu ifadelere yer vermişti:

  “İfade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılması gerekiyor? Yeni bir platform mu gerekiyor?”

  Musk Twitter’ı Tamamen Mi Alacak?

  Yeni bir sosyal medya kuracağı iddia edilen Musk’ın bu hamlesi, yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi. Musk’ın bu kez de Twitter’ı tamamen satın alacağı iddiaları gündeme gelmeye başladı. Musk %9,2’lik hisseler için 3 milyar dolarlık ödeme yaptı ve Twitter’ın toplam piyasa değeri yaklaşık 30 milyar dolar seviyesinde. Musk’ın kişisel serveti ise 300 milyar doların üzerinde. Ayrıca Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in %2,25’lik Twitter hissesi bulunuyor ve Musk’ın satın aldığı hisse miktarı, Dorsey’in hisselerinin yaklaşık 4 katı.

  Dogecoin Fiyatında Artış Yaşandı

  Geçtiğimiz haftalarda Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Elon Musk, elindeki Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) varlıklarını satmayacağını dile getirmişti. Dogecoin ile özdeşleşmiş bir isim haline gelen Musk’ın Twitter hamlesinin ortaya çıkması ile birlikte Dogecoin fiyatı da hızlı bir değer artışı yaşadı. 13 – 28 Mart tarihleri arasında DOGE yaklaşık olarak %40 oranında değer kazancı yaşamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle