Kripto Para

BTC son 1 yılın en büyük satış tehdidi ile karşılaştı

  Bitcoin (BTC) en sert değer kayıplarından birini Mart 2020 döneminde yaşadı. Mayıs 2021 ortasında Bitcoin bir sert değer kaybıyla daha karşılaştı. Bunun sonucunda Bitcoin, satış baskıları ile karşı karşıya kaldı. Ortaya çıkan verilere göre Mart 2020 döneminden bu yana, kripto para borsaların 1 günde en yüksek miktarda Bitcoin aktarıldığı görüldü.

   Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart 2020 döneminde tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınından payını en sert şekilde alan varlıklardan biri olmuştu. Salgının o dönemde ABD finans piyasalarında ektisini göstermesi, kripto para piyasalarına da yansıdı ve BTC fiyatı 3 bin 700 dolar bandına kadar çekildi. Söz konusu dönemde haliyle Bitcoin çok büyük bir satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. 2021 yılında birkaç defa Bitcoin’in sert değer kayıpları yaşadığı biliniyor. Benzer şekilde bunlardan biri 13 Mayıs tarihinde yaşandı. Bu kayıplarda ortaya çıkan satış baskısı verileri ise oldukça ilginç.

  BTC Büyük Bir Satış Tehdidi İle Karşı Karşıya Kaldı

  Mart 2020 dönemindeki çöküşünden sonra yaşanan en büyük satış tehdidi 13 Mayıs tarihinde ortaya çıktı. Zincir üstü veri kaynaklarından CryptoQuant ve Glassnode verilerine göre, 13 Mayıs tarihinde kripto para borsalarına aktarılan Bitcoin miktarı son 1 yılın zirvesine ulaştı. Hafta boyunca olumsuz haberler ile karşı karşıya kalan BTC düşüş eğilimine girdi ve satıcıların yoğun baskısı ile karşılaştı. Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alması ve Binance borsasına ABD düzenleyicilerinin soruşturma açtığı söylentileri, BTC fiyatının 47 bin doların altına sarkmasına yol açtı.

  Borsalara Giren BTC Sayısı 30 Bine Ulaştı

  Analistler, Bitcoin’in ani ve sert değer kayıplarında destek bölgelerinin sağlam durduğunu ve bu nedenle daha büyük düşüşlerin engellediğini ifade ediyor. Trader davranışlarını inceleyen bazı kaynaklar, Bitcoin’in bu felaketi oldukça iyi şekilde savuşturduğunu öne sürüyor. Borsalardaki girişler 13 Mayıs’ta 30 bin BTC’ye ulaştı. Günlük ortalama fiyatta bu 1,47 milyar dolara denk geliyor. Öte yandan volatilitenin en yüksek olduğu dönemde satışlar sadece 10 dakikada 200 milyon dolara kadar çıktı.

  Analist William Clemente, Twitter’daki paylaşımında “Geçen yıl Mart ayında yaşanan çöküşten sonra borsalara en yüksek seviyede BTC girdi” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle