Kriptopara

6 Başlıkta ETH’yi Anlamak: Neden Yatırım Alıyor?

  Ethereum yani kısa adı ile ETH’yi anlamak için onu yatırıma uygun kılan nitelikleri öğrenmek gerekiyor. ETH, kripto para işlemlerinde akıllı sözleşmeleri kullanmaya imkan vermesiyle tercih edilen bir kripto paradır.

  Aynı zamanda token olarak isimlendirilen altcoin üretimine olanak sağlayan bir programlama dili ağ içerisinde bulunur. Farklı yönleriyle farklı yatırımcı kitlelerini kendine çeken ETH’nin yüksek talep almasındaki sebepleri bu yazımızda detaylı şekilde sunacağız. 

  Bitcoin İle Yarışan Fiyat Değeri

  ETH’nin yatırım alma nedenleri arasında bir altcoin olmasına rağmen BTC fiyatları ile boy ölçüşebilmesi yer alıyor. Piyasada yer alan diğer altcoin’lere baktığınız zaman ETH kadar başarılı fiyat değerlerini gündeme getiremediklerini görebilirsiniz. Bu kapsamda uzun vadeli yatırımı tercih eden ve BTC’nin fiyat çıtasına yakın bir alternatifi arayanlar ETH ile işlem yapmayı tercih ediyorlar. Sahip olduğu piyasa değeri ile de yıllardır ikinci kripto büyük kripto para olmayı başarmıştır.

  Yüksek Erişilebilirliği Sağladığı Avantajlar

  ETH için yatırım taleplerinin yüksek olmasında diğer sebepler, erişilebilirliğe sahip olması ve buna bağlı sunduğu avantajlardır. ETH o kadar fazla kripto para borsa platformunun listesinde yer alıyor ki tercih ettiğiniz an ona ulaşmanız yada onu satmanız mümkün hale geliyor. Bu kapsamda farklı kripto para borsalarında hesabı olan geniş bir yatırımcı kitlesi onunla rahatlıkla işlem gerçekleştirebiliyor. Haliyle çok sayıda kripto para borsasında listelenme ardından, ETH’nin tabi olduğu işlem sayısı da artıyor.

  ETH’nin farklı borsa platformlarında bulunması piyasada onu farklı fiyatlarda yakalayabilmeyi de mümkün kılar. Çünkü her bir kripto para borsası farklı likidite düzeyine sahiptir. Bu açıdan ETH’yi bir kripto para borsasında düşük, diğerinde ise daha yüksek fiyatta yakalama fırsatı elde edilir. Kişi dakikalar içinde bu avantajdan yararlanarak, ETH’yi ideal bir fiyattan alıp, fiyatının yüksek olduğu borsada satışa sunabilir. Bu avantajı onun yatırımda tercih edilmesine sebep olur.

  Akıllı Sözleşmeler

  ETH ile yatırım işleminin tercih edilmesinde akıllı sözleşmelerin rol oynadığını ifade edebiliriz. Çünkü akıllı sözleşmeler iki taraf arasında güven unsurunu yaratıyor. ETH işlemlerinde akıllı sözleşmeleri devreye sokan yatırımcılar, aynı zamanda işlem hızını da yükseltebiliyorlar. Akıllı kontraktlar kripto para yatırımı yapan kurumsal şirketlere de güvenlik sunan varlıklardır. Bu yüzden ETH’nin tercih edilirlik düzeyi yükseliyor.

  Esasında ETH kripto para sektöründe akıllı kontrat devrimini yapan ve Bitcoin’den çok farklı özellikler sunan bir altcoin.

  Altcoin Üretme ve Yazılım Desteği Satın Alma Şansı

  ETH yatırım taleplerini yükselten faktörler sadece alım-satım’da avantaj sunan faktörlerden ibaret değildir. ETH aynı zamanda yazılımcı kitlesine ve coin üreticilerine de hitap ediyor. Örneğin bir altcoin geliştirmek isteyen kişi, Ethereum tabanı üzerinde bu işlemi gerçekleştirebiliyor. 

  Ancak işleme başlamak için akıllı kontratları devreye sokmak ve çeşitli uygulama desteklerinden yararlanmak gerekir. Bu desteklerin ve akıllı kontratların tümü ise ET ödemeleriyle çalışırlar. Tüm bu döngü içinde altcoin üreticileri ETH almayı ve yeni altcoinleri daha teknolojik biçimde üretmeyi tercih ediyorlar. Yazılımcılar daha yüksek fayda elde etmek için ETH alımını tercih ediyorlar.

  Staking İle Pasif Gelir Elde Etme Şansı

  ETH pasif gelir elde etmek için kullanılabilir bir altcoindir. Zaten Ethereum ağıda DeFi protokollerini destekliyor. Belirli bir süre ardından risksiz yatırım gerçekleştirmek isteyenler, Ethereum Wallet ile ETH birikimi yapmaya yöneliyorlar. Cüzdanlarından belirli bir vadede ETH kitleyen yani alım satım yapmayan kişiler, vade sonunda ek ETH Coin kazancı elde ediyorlar.

  Ancak pasif gelir elde etmek için cüzdanlarda ETH bakiyesinin bulunması gerekir. Diğer yandan cüzdanda ne kadar fazla miktarda ETH varsa, pasif getiride o oranda yüksek oluyor. Bu kapsamda ETH risksiz coin kazancı peşinde olan yatırımcıların taleplerini de kendi üzerine çekiyor. Cüzdanlarında kazanç sağlamak isteyenler ETH alıyor ve kazandıkça pasif geliri yükseltmek için ETH alımına devam ediyorlar.

  Daha Fazla Oy Hakkına Sahip Olma İsteği

  Ethereum ağına baktığımız zaman kullanıcıların oy hakkına sahip olduklarını görüyoruz. Oylar ise ağın yönetimine dahil olmak için kullanılıyorlar. Bu oylar ETH ödemesi üzerinden veriliyor. Kısacası cüzdanında en yüksek oranda ETH sahibi olan kişi ağda o kadar fazla oy verme hakkına sahiptir. Bu durum onun yönetim kararlarında etkili şekilde rol almasına imkan sağlar. Daha fazla gücü ve oy hakkını arzulayan yatırımcılar ise ETH alımına yüksek talep gösteriyorlar. 

  Bir örnek ile açıklamak gerekirse; Son dönemlerde Ethereum ağında İstanbul güncellemesi gerçekleştirildi. Bu güncelleme ilk kez yapılacağında Konstantinopolis adı ile projenin yapılması hakkında bilgi ağ topluluğuna sunulmuştu. Aynı zamanda birkaç farklı isim geliştirme için önerildi ve oylama başlatıldı. ETH ödemesi üzerinden oy veren ve Türk yatırımcı sayısının fazla olduğu kitle, İstanbul adının oy sayısını yükselttiler. Bu kapsamda yönetimi dair karar kullanıcıların oylaması ile verildi.

  Sonuç Olarak: ETH Birçok Avantaj Sunuyor!

  ETH yatırım işlemlerinde tercih edilmesi halinde birçok avantajı yatırımcıya sunuyor. Coin geliştiriciler, hızlı BTC yatırımcıları, riskten kaçan yatırımcılar ETH ile istediklerini elde edebiliyorlar. Bu kapsamda ona olan talepte artarak devam ediyor. Bünyesinde barındırdığı binlerce geliştirici ve yazılımcı ile her geçen gün kendisine yeni özellikler katılan ETH gelecekte de iyi bir yatırım aracı olacağa benziyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle