Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 28 Aralık 2021 – 3 Ocak 2022

  Kripto para piyasası genelinde yaşanan konsolidasyon süreci lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında da etkili oldu. En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatında yılın son günlerinde hareketli bir süreç yaşanırken, yeni yılın ilk günlerinde belirsizlik devam ediyor. Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği piyasada ETH fiyatındaki yön arayışı devam ediyor.

  28 Aralık 2021 ile 3 Ocak 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  28 Aralık Salı Ethereum Borsa Özeti

  2021 yılının son günlerine doğru ETH fiyatındaki belirsizlikler yatırımcıların endişelerini arttırdı. 28 Aralık 2021 Salı gününde lider altcoin ETH fiyatında yüzde 6 oranında sert bir düşüş gerçekleşti. Yılsonu tahminlerinden uzak kalan Ethereum, popüler kripto para borsalarında günün kapanışını 3.791 dolar seviyesinden yaptı. 

  Ethereum’un gelecekte daha iyi performans gösterebilmesi için Proof-of-Work yani madencilik tabanlı Ethereum ağının Proof-of-Stake tabanlı madenciliğin olmadığı modele geçmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda Ethereum ağındaki madenciliği bitirip bunu stake edilen ETH üzerinden validator olunan Bellatrix güncellemesi tanıtıldı.

  Makro analist Lyn Alden, 2022 yılında Ethereum’un patlama yaşayacağını vurguladıktan sonra bu patlamanın sebeplerini sıraladı. Ethereum 2.0 kontratında kilitli olan ETH’lere değinen tecrübeli analist, bunun büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

  29 Aralık Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatında yükseliş beklentisi olan yatırımcıları korkutan satış hareketleri 29 Aralık Çarşamba gününde devam etti. Lider altcoin ETH fiyatı gün içinde 3.825 dolar seviyesine kadar tırmansa da bu yükselişini sürdüremedi. ETH fiyatında yüzde 4.32 oranında düşüş yaşanırken analistlerin kritik dediği 3.627 dolar seviyelerine kadar geri çekilme oldu. 

  Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi ETH, 2021’de rekor kırmasına rağmen 2022’de yeni zirveler görebilir. Bu yorumu yapan popüler kripto para analisti Michael van de Poppe, 2022 yılında Ethereum‘dan yükseliş hareketleri beklediğini söyledi. 

  Poppe, ağın yüksek işlem ücretlerine rağmen Ethereum’un inanılmaz bir hızda büyümesine dikkat çekti. L1 ağları arasında rekabet eden ETH fiyatında analiste göre Ethereum 2022 yılında tam olarak 20 bin dolar seviyesi görülebilir. Deneyimli analistin bu görüşleri ETH yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  30 Aralık Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında son 4 gündür düşüş hareketlerinin olması, bu seviyelerden tepki alımı geleceğinin habercisi oldu. 30 Aralık Perşembe gününde ETH fiyatı yüzde 2.25 oranında yükselerek bir miktar toparlanma belirtisi gösterdi. Ancak düşüş trendine devam eden Ethereum için satış baskısı değişmeden kaldığı için yatırımcıların endişeleri giderilmedi. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Real Vision CEO’su Raoul Pal, Ethereum geleceğini yorumladı. Ethereum ağının mevcut büyüme hızının çok fazla olduğunu ve bu sebeple BTC’yi geride bırakacağını açıklayan Pal tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  Kripto para sektöründe Justin Sun tartışmaları devam ediyor. Çinli kripto para gazetecilerine göre, Tron kurucusu Justin Sun’ın Aralık ayının başından bu yana Binance borsasına 165 binden fazla Ethereum yatırdı. Bu ETH’lerin borsadan ne zaman satılacağı sorusu ise yatırımcılarda büyük merak uyandırdı. 

  31 Aralık Cuma Ethereum Borsa Özeti

  2021 yılının son işlem gününde ETH fiyatında yükseliş hareketleri bekleniyordu. Gün içinde 3.812 dolara kadar tırmanan Ethereum, beklentilerin uzağında kaldı ve kapanışa doğru sert satışlar gördü. Lider altcoin ETH fiyatında ayılar kontrolü ele geçirdi ve 31 Aralık Cuma gününde kapanışı yüzde 0.85 oranında kayıpla yaptı. Ethereum bu performans ile rekorlar kırdığı 2021 yılını 3.677 dolarla kapattı. 

  Yılın son işlem gününde yapılan bir airdrop, dolandırıcılığa imza atmasıyla kripto para basınında geniş yankı buldu. EtherWrapped isimli yeni bir kripto para projesi, önce airdrop, daha sonra rug pull yaparak yatırımcıları dolandırdı. Platformun YEAR isimli tokeni, kullanıcıların ağdaki aktivitelerine göre dağıtıldı ve rug pull yapıldı. 

  Kripto para topluluğunun tanınmış isimlerinden Cobie, sosyal medya hesabı aracılığıyla birkaç kişiye 10 bin dolarlık bedava para teklif etti. Bu paranın karşılığında yapılması talep edilen tek şey ise herhangi bir NFT satın almak oldu. Cobie, Ethereum ve NFT ekosistemine destek vermek için bu kampanyayı başlattığını söyledi. 

  1 Ocak Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni yılın ilk işlem günü hafta sonuna gelmesiyle birlikte gözler kripto para piyasası üzerinde oldu. Piyasa genelinde olumlu haberlerin takip edilmesiyle birlikte ETH fiyatı da yukarı yönlü hareketine başladı. 1 Ocak Cumartesi gününde yüzde 2.39 oranında değer kazanan Ethereum fiyatı 3.765 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  ETH kurucu ortağı Vitalik Buterin, yılın ilk gününde DeFi ekosistemine dair açıklamalar yaptı. Arjantin, Çin ve Afrika gibi ülkelerin zengin vatandaşlarının sansürden kaçmak için kripto paraları tercih edeceğini söyleyen Buterin ayrıca Arjantin’de hem kripto para hem de stablecoin kabulünün yüksek olduğunu vurguladı. 

  Shark Tank TV programının sunucusu ve ünlü iş adamı Kevin O’Leary, bir süredir merak edilen kripto para portföyünü açıkladı. İş adamı kripto para cüzdanında Bitcoin (BTC) ve Ethereum, Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve eşler arası ödeme ağı Hedera Hashgraph (HBAR) bulunduğunu duyurdu.

  2 Ocak Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş hareketinin bir benzeri 2 Ocak Pazar gününde yaşandı. Hafta sonuna ve yeni yılın ilk işlem günlerine pozitif sinyaller ile giren kripto para piyasasında ETH bu fırsatı kaçırmadı. Son günlerdeki sert düşüşlerden sonra toparlanma fırsatı bulan Ethereum yüzde 1.73 oranında değer kazanarak yeniden 3.830 dolarlı seviyelere ulaşmayı başardı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase yöneticisi Surojit Chatterjee, kripto para sektörünü değerlendirdi. 2022 yılında kripto para sektörünün tamamen değişeceğini ifade eden yönetici, Ethereum‘un (ETH) ölçeklenebilirliğine ciddi katkı yapılacağını söyledi. Surojit, Ethereum’un özellikle Web3 ve merkeziyetsiz dünya çalışmalarında ipi göğüslemesini bekliyor.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto trader’ı Lark Davis, yeni yıldaki en iyi yatırım seçenekleri arasında Ethereum (ETH) ve iki altcoine dikkat çekti. Öncelikle ETH’yi ele alan analist, Ethereum fiyatının 2022 yılında beş haneli bir değere ulaşabileceğini ifade etti

  3 Ocak Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Son 7 günlük süreçte lider altcoin ETH fiyatında genel olarak düşüş hareketleri takip edildi. 3 Ocak Pazartesi gününde yeni haftaya negatif görünümle başlayan Ethereum fiyatında yüzde 1.73 oranında kayıp yaşandı. Ethereum bu performansıyla birlikte günün sonunda 3.764 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Kripto analisti ve trader’ı Justin Bennett, Ethereum’un (ETH) daha yüksek seviyelere ulaşmadan önce kırması gereken dirençleri hatırlattı. Ethereum’un şu anda çapraz bir dirençle karşılaştığını kaydeden analist, “Ethereum azalan trend çizgisini test ediyor. Bu seviye 4.050 dolar civarına denk düşüyor.” dedi.

  En popüler kripto para borsalarındaki Ethereum çıkışları son dört yılın en düşük seviyesine geriledi. Kripto veri analiz platformu Glassnode raporuna göre, kripto varlık alım satım platformlarındaki Ethereum çıkışları son dört yılın en düşük seviyesine ulaştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle