Kripto Para

ABD istihbaratı: “Dolar BTC tehdidi altında”

  Bitcoin (BTC) 2009 yılında piyasaya sürüldükten sonra milyonlarca kişi tarafından çeşitli amaçlar ile kullanıldı. Değer saklamak, kar elde etmek, tamamen merak, enflasyondan kaçmak gibi amaçlar ile kullanılan Bitcoin’in son günlerde itibari paraları tehdit ettiği fikri gündeme geliyor. ABD’li birçok istihbarat kuruluşunun olduğu ABD İstihbarat Topluluğu (IC), ilgi çekici ve çarpıcı bir rapor yayınlandı. Raporda dolar ve Euro’nun, BTC tehdidi altında olduğu belirtildi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. O tarihte böylece kripto para piyasalarının da ilk temeli atılmış oldu. Ardından Bitcoin, milyonlarca insan tarafından çeşitli amaçlar ile kullanıldı. Tamamen artan ilgiden dolayı çıkan meraktan, değer saklamak, kar elde etmek, enflasyondan kaçmak gibi amaçlar ile kullanılan Bitcoin’in ağı beklenmedik seviyelere ulaştı.

  Bitcoin’in genişleyen ağı beraberinde yeni tartışmaları da gündeme getirdi. Bitcoin’in hiçbir ülkenin kontrolünde olmaması ise bazı ülkeler için başından beri aslında bir tehdit oluşturuyordu. Bu tehdidin de dünyada en çok kabul gören itibari para birimi ABD Doları üzerinde olduğu fikri uzun zamandır gündemdeydi.

  Raporda Büyüyen ABD – Çin Gerilimine Değinildi

  ABD’de birçok istihbarat kurumunun bir araya gelerek oluşturduğu ABD İstihbarat Topluluğu (IC) konuya ilişkin bir rapor yayınlandı. Raporda, “yapay zeka” ve “yeni dünya teknolojilerinin” ön plana çıkmasının öngörüldüğü belirtildi. Öte yandan raporda “Dolar ve Euro’nun, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların tehdidi altında olduğu” belirtildi.

  IC tarafından bu rapor her 4 yılda bir yayınlanıyor. Bu yılki raporun başlığı ise “Küresel Trendler 2040: Daha Çok Gelişmenin Olduğu Bir Dünya” oldu. Raporda, özellikle ABD ve Çin arasında her alanda çekişmelerin çok büyüyeceği beklentisi yer aldı. Ayrıca dünyanın “lidersiz” bir hal alacağı öngörüsü belirtildi.

  Rapordaki “Dijital Paralar” Başlığı

  Raporun dikkat çekici başlıklarından biri de “Dijital Paralar” oldu. Bu başlık altında raporda şu ifadelere yer verildi:

  Dolar ve Euro, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların tehdidi altında. Kişisel olarak çıkarılabilen ve kullanılabilen bu paralar, ülkelerin kur oranlarını ve para arzlarındaki kontrollerini azaltacak. Para politikalarının uygulanması, daha karmaşık bir hal alacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle