Kripto Para

BTC sert düştü, MicroStrategy hisseleri çakıldı!

  Teknoloji şirketi MicroStrategy, Ağustos 2020’den bu yana yaptığı düzenli Bitcoin (BTC) alımlarıyla Bitcoin odaklı bir kurumsal şirket halini aldı. Teknoloji hisselerinde ve Bitcoin’de son dönemlerde yaşanan sert düşüş, haliyle MicroStrategy hisselerini de sert şekilde vurdu.

  ABD merkezli dev teknoloji şirketi MicroStrategy, Ağustos 2020’de rezervlerine Bitcoin (BTC) ekledi. Bu durum, MicroStrategy’nin “ilk kez kripto para satın alan kurumsal şirket” unvanını elde etmesini sağladı. Şirket daha sonra, ilerleyen süreçte Bitcoin alımlarını artırdı ve düzenli aralıklarla rezervlerine Bitcoin eklemeye devam etti. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, zaman zaman yaptığı açıklamalarda şirketin Bitcoin alımlarına, piyasadan ve fiyattan bağımsız şekilde devam edeceğini söyledi. Bitcoin odaklı şirket haline gelen MicroStrategy’nin hisseleri, son düşüş dalgasında sert değer kaybetti.

  MicroStrategy Hisseleri Çakıldı

  Başta ABD olmak üzere dünya genelinde risk varlıkları son haftalarda ciddi değer kayıplarıyla karşılaştı. Bu değer kayıpları devam ederken, Bitcoin odaklı şirketlerin hisseleri de düşüşlerden ciddi ölçeklerde payını aldı ve almaya da devam ediyor. Kasım 2021 döneminde Bitcoin ve kripto para piyasası zirvesini yaşamıştı. Söz konusu dönemde MicroStrategy’nin hisse değeri de 800 doların üzerine çıkmıştı. Ancak hafta başında gelen sert düşüşler sonrası şirketin hisse değeri %26 oranında düştü ve 220 dolar seviyesinin altına geriledi.

  Risk Varlıklarında Fed Etkisi

  ABD Merkez Bankası (Fed), 2002 yılından bu yana ilk kez politika faizinde 50 baz puanlık artışa gitti. Enflasyonla mücadele kapsamında alınan bu karar, risk varlıklarını sert etkiledi. Dolara talep artarken, bu süreçte hisse senetleri de sert düşüşler yaşadı. MicroStrategy hisseleri 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü %26 oranda gerilerken, şirketin 2022 yılbaşından bu yana olan değer kaybı da %59,77’ye ulaştı. Öte yandan Bitcoin fiyatının 30 bin dolar seviyesine gerilemesi de şirketin Bitcoin ortalamasında da geride kalmasına yol açtı.

  Marathon Digital Holdings de Düşüşlerden Payını Aldı

  MicroStrategy şirketinin 30 bin 700 dolarlık Bitcoin – USD ortalaması, 9 Mayıs Pazartesi itibariyle negatif bölgeye döndü. Ancak Bitcoin fiyatının gece saatlerinde hafif toparlanma göstermesiyle bu denge yeniden pozitif bölgeye geçti. Diğer yandan, halka arz olmuş en büyük Bitcoin madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings’in hisse değeri de 9 Mayıs Pazartesi günü %19 oranında değer kaybı yaşadı. MDH’nin yılbaşından bu yana hisse değerindeki kaybı da %63 seviyesine ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle